DünyaSeyahatTeknoloji

NASA’nın Mars 2020 Rover Named – Virginia Ortaokul Öğrencisi İsim Yarışması Kazandı

NASA Perseverance Rover

Bu resimde NASA’nın Mars yüzeyinde çalışan Perseverance gezgini tasvir edilmiştir. Azim Kızıl Gezegen’in Jezero Krater biraz sonra 3:40 p.m EST (12:40 p.m PST) Şubat 18, 2021 üzerinde inecek. Kaynak: NASA/JPL-Caltech

NASA, virginia’dan yedinci sınıf öğrencisini ajansın “Name the Rover” deneme yarışmasının galibi olarak seçti. Alexander Mather’ın “Azim” şarkısı 28.000 kişi arasında ilk sırada yer aldı.

NASA’nın bir sonraki Mars gezgini yeni bir isim var – Azim.

Adı Perşembe Thomas Zurbuchen, Bilim Misyon Müdürlüğü ortak yöneticisi tarafından, Burke, Virginia Lake Braddock Ortaokulu’nda bir kutlama sırasında açıklandı. Zurbuchen yedinci sınıf öğrencisi Alexander Mather tebrik etmek için okulda oldu, kim ajansın kazanan giriş sundu “Rover Adı” kompozisyon yarışması,hangi her ABD devlet ve topraklarından K-12 öğrencilerden 28.000 girişleri aldı.

NASA bir sonraki Mars gezgini için bir isim seçti: Azim. Adı Mart açıklandı 5, 2020, Thomas Zurbuchen tarafından, Washington’daki NASA Genel Merkezi’nde Bilim Misyonu Müdürlüğü yardımcı yöneticisi Burke Lake Braddock Ortaokulu’nda bir kutlama sırasında, Virginia. Zurbuchen, her ABD eyaletinden ve bölgesinden K-12 öğrencilerinden 28.000 öğrenci alan ajansın “Name the Rover” deneme yarışmasına kazanan girişi sunan Alexander Mather’ı tebrik etmek için okuldaydı.

Alexander Mather

Burke, Virginia’daki Lake Braddock Ortaokulu’ndan yedinci sınıf öğrencisi Alexander Mather, ajansın “Name the Rover” deneme yarışmasında kazanan girişi sundu ve Mars 2020 gezgininin adını “Azim” olarak adlandırdı. Kredi: Joseph Rebello

Zurbuchen, “Alex’in girişi keşif ruhunu yakaladı.” dedi. “Önceki her keşif görevi gibi, gezginimiz zorluklarla karşılaşacak ve inanılmaz keşifler yapacak. Zaten bugün bulunduğumuz noktaya bizi almak için birçok engelaştı – başlatmak için işleme. Alex ve sınıf arkadaşları Artemis Kuşağı ve Mars’a giden uzaya bir sonraki adımlarını atacaklar. Bu ilham verici çalışma her zaman azim gerektirir. Mars’taki isim plakasını görmek için sabırsızlanıyoruz.”

Azim, 1997’de Sojourner’den 2004’te Mars’a inen Spirit and Opportunity gezginlerine, 2012’den beri Mars’ı keşfeden Curiosity’ye kadar okul çağındaki çocuklar tarafından isimlendirilen kızıl gezegen gezginleri serisinin sonuncusudur. Her durumda, isim ülke çapında bir yarışma sonrasında seçildi.

Alex’in Perseverance’ı kazanmasıyla sonuçlanan yarışma 28 Ağustos 2019’da başladı. Yaklaşık 4.700 gönüllü yargıçlar – eğitimciler, profesyoneller ve ülkenin dört bir yanından gelen uzay meraklıları – aşağı 155 yarı finalisthavuzu daraltmak için gönderimler gözden geçirdi. Bir kez bu grup dokuz finalistaşağı whittled oldu , kamu beş gün onların sık tartmak için vardı, 770.000 ‘den fazla oy online günlük, sonuçları dikkate nasa’ya sunulan ile. Dokuz finalist, NASA’nın Planetary Science Division direktörü Lori Glaze’in de aralarında yer aldığı bir uzman paneliyle de görüştü. NASA astronotu Jessica Watkins; Nasa’nın Kaliforniya’daki Jet İtki Laboratuvarı’nda rover sürücüsü Nick Wiltsie; Ve Clara Ma, 2009’da altıncı sınıf öğrencisi olarak Curiosity adındabiri.

NASA Perseverance JPL Assembly

Nasa’nın Azim misyonu için JPL montaj, test ve fırlatma operasyonları ekibi üyeleri yeni adlandırılmış rover için takdir göstermektedir. Görüntü 4 Mart 2020’de NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi’ndeki bir yük işleme tesisinde çekildi. Kaynak: NASA/JPL-Caltech

İki yıl öncesine kadar, Mather uzaydan çok video oyunlarıyla ilgileniyordu. 2018 yazında Alabama’daki Uzay Kampı’nı ziyaret ettiğinde her şey değişti. Yarım yüzyıl önce Apollo astronotlarını Ay’a fırlatan roket Satürn V’e ilk bakışından itibaren Mather, her gün NASA.gov kontrol ederek, astronot otobiyografilerini ve hatta 3D baskılı uçabilir model roketleri kontrol ederek iyi niyetli bir uzay meraklısı oldu. Nasa’nın yeni Mars gezgini için bir isim önermek için öğrenciler için çağrı gittiğinde, Mather katkıda bulunmak istediğini biliyordu.

Mars Perseverance Nameplate

NASA’nın Mars Perseverance rover koluna güvenli isim plakası bu görüntü Kennedy Uzay Merkezi’nde bir yük servis tesisinde kısa bir süre sonra 4 Mart 2020 tarihinde eklenmiş olarak alınmıştır. Lazerle kazınmış plaka, esnek bir elektrik kablosunu koruyacak bir kaya ve enkaz kalkanı görevi görür. Kaynak: NASA/JPL-Caltech

Mather, “Bu, insanları Ay’a koyan ve yakında tekrar yapacak olan ajansa yardım etmek için bir şanstı.” dedi. “Bu Mars gezgini orada insan varlığının önünü açacak, ve ben elimden gelen her şekilde yardım etmek istedim. Meydan okumayı reddetmek bir seçenek değildi.”

NASA’nın bir sonraki Mars gezgininin yeni bir adı var: Azim. Her ABD eyaleti ve bölgesinden K-12 öğrencilerinden 28.000’den fazla başvuru sıralandıktan sonra, bir isim seçildi. Kazanan ismi gönderen Virginialı 13 yaşındaki Alexander Mather, neden NASA’nın Kızıl Gezegen’i ziyaret eden bir sonraki robot bilim adamının adı olarak Perseverance’ı seçtiğini açıklıyor.

Sonsuza kadar misyonu ile ilişkili olmanın yanı sıra, Mather da florida Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu’na ailesiyle birlikte seyahat etmek için bir davet alacaksınız rover bu yaz başlattı yolculuğuna başlamak tanık. Mather bu yarışmada NASA’nın büyük ödülünü alırken, NASA da girişleri en iyileri arasında yer alan yarı finalistlerin değerli katkılarını kabul ediyor.

NASA Mars 2020 Rover Naming Contest Winner

Lori Glaze, NASA’nın Planetary Science Division direktörü, Thomas Zurbuchen olarak görünüyor, NASA’nın Bilim Misyonu Müdürlüğü yardımcı yöneticisi, Mart’ta Alexander Mather tebrik 5, 2020, Burke Lake Braddock Ortaokulu’nda bir kutlama sırasında, Virginia. Yedinci sınıf öğrencisi ajansın “Adı Rover” kompozisyon yarışması, her ABD devlet ve topraklarından K-12 öğrencilerden 28.000 katılımcı aldı kazanan giriş gönderdikten sonra ajansın bir sonraki Mars rover adlandırma onuruna sahip oldu. Kredi: NASA

Perşembe günkü etkinliğe katılan Glaze, “Şimdiye kadar geldiler ve etkileyici gönderimleri bu adlandırma yarışmasının NASA tarihinin en büyük ve en iyileri haline gelmesine yardımcı oldu.” dedi. “Bu yüzden, onları biraz daha uzağa göndermeye karar verdik – 314 milyon mil daha uzakta. 155 yarı finalistin önerdiği gezgin isimleri ve denemeleri, insan saçı genişliğinin binde birinden daha küçük metin satırlarına sahip silikon çipüzerine şablon haline getirilmiş ve gezginle Mars’a uçacaktır.”

NASA’nın Perseverance rover sadece altında ağırlığında bir robot bilim adamı 2,300 pound (1,043 kilogram). JPLtarafından ajans için yönetilen, gezginin astrobiyoloji misyonu geçmiş mikrobiyal yaşam belirtileri arıyor içerir. Aynı zamanda gezegenin iklim ve jeoloji karakterize edecek ve Kızıl Gezegen’in insan keşif için önünü açarken Dünya’ya gelecekteki bir Mars Örnek Dönüş misyonu için Mars kayalar ve toz örnekleri toplamak.

NASA’nın Mars Perseverance rover robot kolu için bu titanyum isim plakası bir kaya ve enkaz kalkanı kol aktüatörler için rover vücudunda bilgisayarlardan güç ve veri taşıyan esnek bir kablo korumak için hizmet vermektedir, yanı sıra aletleri ve taret matkap. Plaka bir su jeti kullanılarak kesildi ve bir bilgisayar güdümlü lazer yüzeyden boya ablating tarafından “Azim” adını üretilen önce yüzey siyah termal boya ile kaplandı. (Video süreci gösterir, 3.000 kez hızlandırılmış.) İsim plakası 4 Mart 2020’de gezgine iliştirilmiştir.

“Ne zaman kelime Burada JPL de adlandırma olay sırasında dışarı gitti, ben oditoryum etrafına bakmak için bir dakikamı aldı,” John McNamee, JPL Mars 2020 Perseverance rover misyonu proje yöneticisi söyledi. “Ben yıllardır tarihin en teknolojik olarak gelişmiş rover misyonu içine kendi akıl ve dayanıklılık tam ölçmek yatırım tüm bu adanmış erkek ve kadın gördüm – ve gülümseyen yüzler ve yüksek beşli bir sürü gördüm. Azim? Bahse girerim, bu örnek bir iade kampanyasının ilk ayağı olarak gurur duyabileceğimiz değerli bir isimdir.”

Kızıl Gezegen’e bir gezgin göndermek sadece 3’ten fazla… 2… 1… Fırlatmaya!?? Dünya’dan Mars’a bir uzay aracı bulmak için 100’lerkadar insan ve yıllarca çalışmak gerekiyor. NASA’nın Azim gezgini Mars yüzeyine indiğinde bunun gerçekleşmesine yardımcı olan yetenekli NASA zihinleri sayesinde olacak.

Azim şu anda Florida NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi’nde son montaj ve checkout geçiyor. Bu Mars ‘Jezero Krater biraz sonra 3:40 p.m EST (12:40 p.m PST) Şubat 18, 2021 arazi hedeflenmiştir.

Rover adlandırma yarışması ortaklığı NASA, Battelle Columbus, Ohio ve Burbank, Kaliforniya Future Engineers arasında eğitim ve kamu sosyal yardım çabalarında bir Uzay Yasası Anlaşması’nın bir parçası oldu. Amazon Web Services Mars 2020 adlandırma yarışması için ek bir ödül sağlayıcısı ve Alex ve ailesi başlatmak görmek için bir gezi sağlayacaktır.

Mars 2020 Kızıl Gezegen’in insan keşif hazırlanmak için bir yol olarak Ay misyonları içeren daha büyük bir programın bir parçasıdır. 2024 yılına kadar Ay’a ilk kadın ve bir sonraki adam iniş ile suçlanan, NASA NASA’nın Artemis programıile 2028 yılına kadar Ay ve çevresinde sürekli bir insan varlığı kuracak .

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu