DünyaTeknoloji

NASA Mars Azim Arazi hazırlanıyor: 100 Gün ve 166 Milyon Mil Go

Mars 2020 Perseverance Parachute

Mars 2020 Perseverance rover misyonu için paraşüt California Silikon Vadisi’nde NASA’nın Ames Araştırma Merkezi’nde bir rüzgar tünelinde test edilir. Kaynak: NASA/JPL-Caltech/Ames

Takvimlerinizi işaretleyin: Ajansın en son aracının Kızıl Gezegen’e inmeden önce sadece 8.640.000 saniyesi var ve tarihin bir sonraki Mars arabası oluyor.

Sadece 100 gün ve 166 milyon mil (268 milyon kilometre) ayrı NASA‘Mars 2020 Perseverance rover misyonu ve Kızıl Gezegen’in Jezero Krater. İniş 18 Şubat 2021 tarihinde, 12:43 p.m. PST (3:43 p.m. EST) meydana gelecektir, onay geri Nasa’nın Jet İtki Laboratuvarı Güney Kaliforniya’da yaklaşık 11 1/2 dakika sonra alınan ile.

Altı tekerlekli Mars araba krater sinsice görevli – milyarlarca yıl önce bir Mars gölünün site olduğuna inanılan – antik mikrobiyal yaşam belirtileri aramak için, toplamak ve önbellek Mars kaya ve regolith (kırık kaya ve toz), ve Kızıl Gezegen insan keşif için önünü.


Nasa’nın Mars 2020 görev ekibi, Perseverance gezginini Mars’la olan tarihine hazırlamak için Kızıl Gezegen’e başarılı bir giriş, iniş ve iniş sağlamak için çok çeşitli testler gerçekleştirdi. Dünyanın en büyük rüzgar tünelindeki paraşüt doğrulamasından, Death Valley, Kaliforniya’daki tehlike önleme uygulamasına, NASA’nın Jet İtki Laboratuvarı’nda tekerlek düşürme testine ve çok daha fazlasına kadar, her sistem büyük güne hazırlanmak için adımlarını attırdı. Kaynak: NASA /JPL-Caltech

JPL Proje Müdürü John McNamee, “Dünya’dan Mars’a yapılan altı buçuk aylık geziye ‘seyir’ derken, lido güvertesinde çok fazla kroket olmadığını garanti ederim,” dedi. “Uzay aracını kontrol etmek, iniş ve yüzey operasyonlarımızı planlamak ve simüle etmek arasında, tüm ekip saatin üzerinde, Jezero Krateri’ni keşfetmeye doğru çalışıyor.”

9 Kasım’da, görev ekibi iniş aşamasının itici güç alt sisteminin Mars’a doğru aracı düşürmeye yardımcı olacağını doğruladı. Bugün, 10 Kasım, onlar rover’s PIXL ve SHERLOC aletleri dikkatlerini açın. Lander Vizyon Sistemi 11 Kasım’da mikroskop altında gitmek planlanıyor; ve SuperCam enstrüman, bundan sonraki gün. Yolun aşağısında, 18 Aralık’ta, ekip, uzay aracının Mars’a giden yolunu hassaslaştırmak için seyir sahnesinin sekiz iticisini kullanarak bir yörünge düzeltme manevrası yapmayı planlıyor.


NASA’nın Mars 2020 Azim touchdown 100 gün uzaklıktadır. Eyes on the Solar System’de tam etkileşimli deneyimi görüntüleyin.

Misyon, prosedürleri değerlendirmeye ve Mars 2020 görev kontrolörlerini önemli kilometre taşları için eğitmeye yardımcı olmak için şimdiden çeşitli test senaryoları düzenledi. Bu çok günlük testlerin bazılarında, takım “gremlin” rolünü oynayan iş arkadaşları tarafından kendilerine yöneltilen beklenmedik zorluklarla karşılaşır. 29 Ekim’deki iniş provasında ortaya çıkan zorluklara rağmen, ekip Mars’a simüle edilmiş bir Perseverance aracını başarıyla indirebildi.

Mars 2020 Inflight Heat

Bir elektrik kablosu Kızıl Gezegen yolunda Mars 2020 uzay aracının iç bu uçuş görüntü yalıtım malzemesi boyunca yolunu snaking görülebilir. Resim, Perseverance rover’ın arka sol Hazcam’ı tarafından 19 Ekim 2020’de yapılan bir sistem kontrolü sırasında çekilen üç görüntü kullanılarak monte edilmiştir. Kaynak: NASA/JPL-Caltech

Bir diğer önemli görev kilometre taşı, ekibin 16 Kasım Pazartesi gününden itibaren, gezgini sürmek ve örnekleme yapmak da dahil olmak üzere yüzey operasyonlarının beş günlük simülasyonuna başladığı zaman prova edilecek. Aralık ayında ekip, bir ya da iki gremlinin, gezginin inişten yüzey operasyonlarına geçişinin beş günlük başka bir simülasyonu sırasında ortaya çıkmasını bekliyor.

Misyon Hakkında Daha Fazla Şey

Perseverance’ın Mars’taki görevinin temel amacı, antik mikrobiyal yaşamın izlerini aramak da dahil olmak üzere astrobiyolojidir. Gezgin gezegenin jeolojisi ve geçmiş iklim karakterize, Kızıl Gezegen insan keşif için önünü açacak ve toplamak ve önbellek Mars kaya ve regolith (kırık kaya ve toz) ilk misyonu olacaktır.

Esa (Avrupa Uzay Ajansı) ile işbirliği içinde NASA tarafından şu anda düşünülen sonraki görevler, yüzeyden bu önbelleğe alınan örnekleri toplamak ve derinlemesine analiz için Dünya’ya geri göndermek için Mars’a uzay aracı gönderecekti.

Mars 2020 misyonu Kızıl Gezegen’in insan keşfi için hazırlanmak için bir yol olarak Ay’a misyonları içeren daha büyük bir programın bir parçasıdır. 2024 yılına kadar astronotları Ay’a geri döndürmekle suçlanan NASA, NASA’nın Artemis ay keşif planları aracılığıyla 2028 yılına kadar Ay’da ve çevresinde sürekli bir insan varlığı oluşturacak.

Nasa için Pasadena, Kaliforniya’da Caltech tarafından yönetilen JPL, Perseverance rover’ın operasyonlarını inşa etti ve yönetiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu