DünyaSağlık - HealtYaşam Tarzı

COVID Hastanede Yatış Sonrası Yaşam: Sağlık, İş ve Daha Fazla Üzerinde Önemli Kalıcı Etkileri

Ölüm, yeniden hastaneye yatış, ve temel faaliyetleri ile ilgili sorunlar, iş, ruh sağlığı ve mali birçok hastada görülen 38 Michigan hastanelerde tedavi.

Seni hastaneye yatıracak kadar kötü bir COVID-19 vakasından sağ çıkmak yeterince zor. Ama hastanede kaldıktan sonra hayat – ve özellikle yoğun bakım dan sonra – yeni bir araştırmaya göre, gül hiçbir yatak, ya.

Hastaneden ayrıldıktan sonraki iki ay içinde hastaların yaklaşık %7’si hayatını kaybetti, buna yoğun bakımünitesinde tedavi edilen hastaların %10’dan fazlası da dahil. Yüzde 15’i hastaneye geri dönmüştü. Veriler, bu ilkbahar ve yaz aylarında Michigan’daki 38 hastanede tedavi edilen 1.250’den fazla hastadan geliyor.

Araştırmacılar, hastanede yattıktan yaklaşık 60 gün sonra hayatta kalan 488 hastayla telefonla görüştüklerinde, sağlık ve yaşam sorunları nın bir ayinini duydular. Bulgularını İç Hastalıkları Yıllıkları’nda yayınladılar.

“Bu veriler COVID-19 yükünün hastanenin çok ötesine ve sağlığın çok ötesine uzandığını gösteriyor,” diyor, çalışmanın baş yazarı ve Michigan Üniversitesi akademik tıp merkezi Michigan Tıp Fakültesi’nin baş hekimi Olan Vineet Chopra, m.D., M.Sc diyor. “Hayatta kalanlar arasında bu hastalığın zihinsel, finansal ve fiziksel geçiş ücretleri önemli görünüyor.”

Kalıcı etkiler

Görüşülen hastaların %39’dan fazlası hastaneden ayrıldıktan iki ay sonra henüz normal faaliyetlerine dönmediklerini söyledi. Hastaların %12’si artık kendileri için temel bakım larını yerine getiremediklerini söyledi.

Yaklaşık %23’lük bir kısmı merdivenlerden çıkarken nefeslerinin daraldıklarını söyledi. Üçte birinde hala tat veya koku ile ilgili sorunlar vardı birçok dahil olmak üzere devam eden COVID benzeri belirtiler vardı.

COVID-19 karşılaşmasından önce iş sahibi olanların %40’ı, çoğu sağlık ları ve bazıları da işlerini kaybettikleri için işe dönemediklerini söyledi. İşe geri dönenlerin %26’sı daha az çalışmak zorunda kaldıklarını veya sağlıkları nedeniyle görevleri azalttıklarını söyledi.

Görüşülenlerin neredeyse yarısı COVID-19’daki deneyimlerinden duygusal olarak etkilendiklerini söyledi – buna ruh sağlığı hizmeti aradıklarını söyleyen bir azınlık da dahil.

Görüşülenlerin üçte birinden fazlası – %37′ si – COVID-19 ile olan deneyimlerinin onları en azından küçük bir mali etkiyle bıraktığını söyledi. Yaklaşık %10’u birikimlerinin çoğunu veya tamamını tükettiğini söylerken, %7’si maliyet nedeniyle yiyecek, ısı, barınma veya ilaç karnesini karneye bağladıklarını söyledi.

“COVID sonra mücadele insanların sırf sayısı daha iyi teşvik etmek ve akut hastalık sonrası iyileşme desteklemek için programlar geliştirmeye yeni bir aciliyet getiriyor,” Hallie Prescott, MD, M.Sc diyor.

Çalışma hakkında daha fazla

Çalışma, Michigan hastanelerinin COVID-19 hastaları hakkındaki verileri bir araya koyup analiz etmeleri için Nisan ayında hızla gelişen MI-COVID19 girişiminin tarihini kullandı.

Michigan Blue Cross Blue Shield tarafından finanse edilen mevcut çok hastane kalite iyileştirme çabaları büyüdü ve tıbbi kayıtları analiz ve hastalarla görüşme deneyimli mevcut personel çekti. Bu araştırmacılar, Michigan erken zirve eyaletinde bu tür hastalar alınan hastanelerin çoğunda tedavi COVID-19 hasta ları çalışmaya bir başlangıç verdi.

Hasta tıbbi kayıtlarından elde edilen detaylar ve hastalarla birden fazla kez telefonla iletişim kurmaya çalıştıktan sonra yapılan derinlemesine görüşmeler, COVID sonrası hastalar için hayatın nasıl bir şey olduğunu gösteren bir resim verir.

Çalışmadaki hastaların yaklaşık %52’si Siyah, %4’ü İspanyoldur. Ortalama yaş 62 ve% 83 COVID-19 için hastaneye önce evde yaşadı.

COVID-19 onları hastaneye yatırmadan önce %14’ten fazla sında kronik bir hastalık yoktu ve diğerleri için tek durumları yüksek tansiyondu. Diyabet, kardiyovasküler hastalık ve böbrek hastalığının bilinen risk faktörleri hastaların yaklaşık dörtte birinde mevcuttu.

COVID-19 hastalarının hastane bakımı salgının ilk aylarından bu yana iyileşirken, çalışma yoğun bakımünitesinde tedavi gören hastaların %63’ünün hastanede kaldıkları süre içinde veya hastaneden ayrıldıktan sonraki iki ay içinde öldüğünü gösteriyor. Bu, hastaneye yatırılan ama yoğun bakıma yatırılmayan hastalar için iki katından fazla.

Referans: Vineet Chopra, MD, MSc tarafından “COVID-19 ile Hastaneye Yatırılan Hastalar Arasında Altmış Günlük Sonuçlar” Scott A. Flanders, MD; Megan O’Malley, Doktora; Anurag N. Malani, MD ve Hallie C. Prescott, MD, MSc, 11 Kasım 2020, İç Hastalıkları Yıllıkları.
DOI: 10.7326/M20-5661

Chopra çalışma üzerinde kıdemli yazar Hallie Prescott ile çalıştı. M.D., U-M ve VA Ann Arbor Sağlık Sistemi’nde bir kritik bakım hekimi ve araştırmacı, yanı sıra co-yazarlar Scott Flanders, MD, M.Sc., Michigan Tıp için bir hastaneci ve baş klinik strateji görevlisi, istatistikçi Megan O’Malley, Ph.D. ve Anurag Malani, M.D., Ypsilanti St Joseph Mercy Sağlık bir bulaşıcı hastalık doktoru Michigan.

Chopra, Prescott ve Flanders U-M Sağlık Politikası ve İnovasyon Enstitüsü üyesidir.

Finansman: Michigan Blue Cross Mavi Kalkan

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu