DünyaTeknolojiYaşam Tarzı

İlaç şirketi, ilk COVID aşısının% 90 koruma sağladığını söylüyor

Şu ana kadar Pfizer’den gelen aşı, altı ülkede 43.500 kişi üzerinde test edildi ve hiçbir güvenlik endişesi dile getirilmedi.

ABD ilaç şirketi Pfizer, geliştirmekte olduğu COVID-19 aşısının , virüsü zaten taşıdığı bilinmeyen kişilerde% 90 oranında etkili olduğunu duyurdu .

Şirket, ortağı BioNTech ile birlikte, altı ülkede 43.500 kişi üzerinde hiçbir güvenlik endişesi duyulmadan insan denemeleri gerçekleştirdi. Bir basın açıklamasında , aşıyı kullanmak için ay sonuna kadar FDA’dan acil durum onayı için başvurmayı planladığını söyledi .

Pfizer Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Albert Bourla yaptığı açıklamada, “Bugün bilim ve insanlık için harika bir gün” dedi. “Aşı geliştirme programımızda bu kritik dönüm noktasına, enfeksiyon oranları yeni rekorlar kıran, aşırı kapasiteye yaklaşan hastaneler ve yeniden açılmaya çalışan ekonomilerle dünyanın buna en çok ihtiyaç duyduğu bir zamanda ulaşıyoruz.”

Yeni koronavirüsün neden olduğu hastalık olan COVID-19 için bir aşı bulmak, dünyanın dört bir yanındaki insanların yaşadığı kısıtlamaları kaldırmak için en büyük umut olarak görülüyor. Toplumun en savunmasız insanlarını korumak için bir aşının en iyi nasıl dağıtılacağına dair tartışmalarla birlikte, çeşitli ülkelerde uygulanabilir bir aşı bulmak için çok sayıda çaba var. Pfizer’in çözümünün çalışabilmesi için son derece soğuk tutulması gerekecektir.

Pfizer, mevcut tahminlere dayanarak, 2020’de küresel olarak 50 milyona kadar aşı dozu ve 2021’de 1,3 milyar doz üretebileceğini tahmin ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu