DünyaTeknolojiYaşam Tarzı

Apple’ın yeni Mac’leri, bildiğiniz bilgisayarları değiştirebilir

Bilgisayarların içi daha çok iPhone’lara benzedikçe, daha iyi pil ömrü, daha ince tasarımlar ve hatta daha düşük bir fiyat etiketi bekleyebiliriz.

Apple’ın , tipik bir PC’den çok bir iPhone’dakine benzeyen çipleri kullanan ilk bilgisayarları duyurması bekleniyor . Tek başına bu, teknisyenler için heyecan verici, ancak aynı zamanda bir Mac satın alıp almamanızın gelmesinin mümkün olduğunun da bir işaretidir. İPhone üreticisi , önümüzdeki birkaç yıl içinde bilgisayarlarının beyinlerini değiştireceğini söyledi . Bilgisayarlardan başlayarak Salı günü açıklanması muhtemel olan Apple, ağırlığını kendi ürettiği çiplerinin arkasına atacak.

Çoğu kişi, Mac bilgisayarlarındaki küçük bir çipte değişiklik yapmayı umursamayabilir, ancak bu Apple ve teknoloji endüstrisi için de büyük değişiklikler anlamına gelebilir. Geçtiğimiz 14 yıl boyunca Apple , dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarına güç sağlamak için Intel yapımı yongalara güvendi . Apple, yıl sonundan önce iPhone ve iPad’lerinde bulunanlara benzer çiplere sahip bilgisayarları göndermeye başlayacağını söyledi . Apple’ın söylediği çipler güç açısından daha verimli, potansiyel olarak daha küçük ve daha ince tasarımlar, daha uzun pil ömrü ve yeni teknolojiler sağlıyor.

Apple CEO’su Tim Cook bu yazın başlarında yeni girişimi duyururken , “Mac vizyonumuz her zaman çığır açan yenilikleri benimsemek ve cesur değişiklikler yapma cesaretine sahip olmaktı” dedi. Apple’ın kendi çiplerinin yeni teknolojiler ve bilgisayarlardan “endüstri lideri performans” getireceğini de sözlerine ekledi. “Bunu her yaptığımızda, Mac daha güçlü ve daha yetenekli çıktı” dedi.

Apple yaklaşan etkinliği hakkında yorum yapmayı reddetti.

Apple için bu an, yapım aşamasında on yıldan fazla bir süredir devam ediyor. Kurucu ortağı Steve Jobs’un 2011’de öldüğünden beri Apple’ı rahatsız eden soru, bundan sonra gelecek olan şey. İşler, Mac bilgisayar, iMac hepsi bir arada masaüstü, iPod, iPhone ve iPad’de başladı. Apple’ın o zamandan beri en büyük ürün lansmanı , muazzam bir işe dönüşen ve geçen yıl tüm İsviçre saat endüstrisini büyük bir farkla geride bırakan Apple Watch . Yine de, evrendeki iPhone benzeri bir çukur değil.

Apple, tüm cihazlarını aynı çipler ve ortak kod altında birleştirerek, masaüstlerini, dizüstü bilgisayarlarını , telefonlarını ve saatlerini gerçekten kapsayan bir deneyim sunabilecek . Apple’ın halihazırda söylediği uygulama geliştiricileri, klavye ve fare, parmak dokunuşu ve hareketler için ayarlamalarla tek bir uygulama oluşturabilir ve bunu tüm cihazlara gönderebilir.

Sonuç, bir bilgisayarın ne olduğu ile ne yapılması gerektiği arasındaki çizginin daha da bulanıklaşması olabilir.

Değişiklikler, iPhone’a güç veren iOS yazılımından daha da benzer görünümler, simgeler ve sesler getiren Apple’ın en yeni bilgisayar yazılımı MacOS 11 Big Sur ile şimdiden başlıyor .

Creative Strategies’te bir analist olan Carolina Milanesi , “Mevcut Mac ile – bu Mac’e karşı PC,” dedi  . “Artık bir iPhone gibi davranıyorsa, onu iOS cihazlarımın bir uzantısı gibi yönetebilirim .”

Apple'ın iPad Air, yeni A14 Bionic çipi kullanıyor.  11,8 milyar transistörü var.
Apple’ın iPad Air ve iPhone 12, şirketin A14 Bionic çipini kullanıyor. Yeni Mac’ler de olabilir.

Stephen Shankland / CNET tarafından ekran görüntüsü

Ne gelebilir

apple-iphone-logo-3743
Bilgisayarlar ve telefonlar arasındaki fark neredeyse ekran boyutuna dönüşüyor.

Apple, uygulama geliştiricilerinin uygulamalarının bu yeni makineyle çalışacak şekilde kodlanma şeklini değiştirmesi nedeniyle yeni çiplere geçişinin biraz sarsıntılı olabileceğini söylüyor. Bu arada Apple, web tarayıcıları, her türden şirketten fotoğraf ve film editörleri ve hatta Microsoft’un popüler Office programları da dahil olmak üzere hepimizin kullandığı yazılımların çoğunun ilk gün yeni makinelerde çalışacağını vaat ediyor .

Her şeyden daha fazla değişmesi muhtemel olan şey, dizüstü bilgisayarın ve masaüstünün dışındadır. Apple’ın iPhone’ları ve iPad’lerinin çiplerini serin tutacak hayranları yok. Analistler, Apple’ın bilgisayarlarıyla aynı numarayı başarması durumunda, yer kaplayan ve dizüstü bilgisayarı daha kalın olmaya zorlayan hayranların ortadan kaybolabileceğine dair iddiaya giriyorlar.

Ancak bu değişiklikler ve çıkarılabilir dizüstü bilgisayar-iPad hibritleri hakkındaki peki ya spekülasyonlar bir yana, Apple izleyicileri tasarım değişikliği fikirleri bulmakta zorlanıyor gibi görünüyor. (Yazarın notu: Apple, lütfen MagSafe manyetik şarj kablolarını dizüstü bilgisayarlara geri getirin . Çok lütfen.)

Diğer bir uzun vadeli oyun, hücresel hizmetin bu tür mobil çiplere entegrasyonu olabilir. Yerleşik hücresel radyolara sahip bilgisayarlar en iyi ihtimalle niş ürünlerdir, ancak bu tür işlemciler hücresel radyolarla çalışmak üzere tasarlanmıştır. İnsanlar her zaman bağlı iPad’ler satın alır – bağlı bir MacBook Air büyük bir adım değildir. 

Bunun yakın zamanda ortaya çıkması muhtemel olmasa da, taşıyıcılar muhtemelen 5G’yi gelecek nesil Apple silikon tabanlı MacBook’lara sokmaya istekli olacaklar. 

Yeni ödeme şekli

elma kartı
Apple’ın kredi kartı, daha fazla insanın Mac bilgisayarlarını düşünmesine yardımcı olmak için gizli silahı olabilir

Apple, kendi çiplerine geçerek ve Intel tarafından üretilenlerden uzaklaşarak beklenenden daha fazla performans ve güç verimliliği elde ediyor . Örneğin, yazılımını özel çipleriyle çalışacak şekilde daha yakından ayarlayabilecek. 

Apple ayrıca üretimi de yönetebilecek.

Technalysis Research’te analist olan Bob O’Donnell , “Kendi kaderinizi kontrol ettiğinizde ve kendi parçalarınızı kontrol ettiğinizde, paradan tasarruf edebilirsiniz” dedi  .

Genel olarak, çip fiyatlarının bir dizüstü bilgisayarın maliyetinin en az% 20’sini oluşturduğunu söyledi. Ve eğer Apple bu tasarrufları daha düşük fiyatlara çevirirse, şirketin 999 dolardan başlayan dizüstü bilgisayarlarını ödeyemeyen veya karşılayamayan yeni insanları çekebilir.

Ayrıca, tüketicilerin ilgisini çekebilir ve şu ana kadar bilgisayarlarda cep telefonu çiplerini kullanmakla oynamış diğer PC üreticilerinin rekabeti artırabilir  .

Ancak analistler, Apple kredi kartının şirketin kılıfındaki gerçek as olabileceğini söylüyor. Mac’leri iki yıllık faizsiz bir taksit planına koymak, insanları ayda yaklaşık 42 dolara bilgisayar satın alma fikrine kaptırabilir.

O’Donnell, “Mac’i daha büyük bir nüfusa dönüştürmek çok büyük olabilir” dedi.

Her iki durumda da, Apple’ın hareketi, hem bize iPhone çiplerinin ne kadar güçlü olduğunu göstererek hem de potansiyel olarak endüstriyi ayak uydurmak için cihazlarını değiştirmeye teşvik ederek dalgalar yaratacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu