DünyaTeknolojiYaşam Tarzı

Facebook, standartlarını ihlal ettiği için bazı grupları şartlı tahliyeye koyacak

Hareket, sosyal ağların ABD cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasında bir küçük bilgi dalgasıyla mücadele ettiği bir düzen

gettyimages-1126502092
Facebook, yanlış bilgileri önlemeye yardımcı olmak için yeni kurallar uyguluyor.

Facebook olan mesajları sürekli sosyal ağ toplum standartlarını ihlal denetimli serbestlik grupları koyarak, şirket Cumartesi günü yaptığı açıklamada, acı mücadele ABD seçimleri sonrasında yanlış bilgilendirme durdurmakiçin daha geniş girişimleri bir parçası olan bir hareket .

Kurallara aykırı çalışan siyasi ve sosyal grupların yöneticileri ve moderatörlerinin her yazıyı ayrı ayrı onaylamaları gerekecektir. Manuel işlem 60 gün boyunca yürürlükte kalacak ve itiraz edilemez veya geçersiz kılınamaz.

Facebook, manuel onay süreci başladıktan sonra gönderilerin ihlal ettiğini sürekli olarak görürse, şirket grubu kaldırabilir.

Facebook sözcüsü Leonard Lam, “Abd’deki bazı siyasi ve sosyal grupların yönetici ve moderatörlerinin, gruplarının üyelerden bir takım Topluluk Standartları ihlali varsa, bütün gönderileri onaylamalarını geçici olarak istiyoruz ve bu da bu eşi görülmemiş süre boyunca insanları korumak için aldığımız bir tedbirdir.” dedi.

The Washington Post’undaha önce bildirdiği yeni politika, Facebook, Twitter, YouTube ve diğer sosyal medya sitelerinin alışılmadık derecede çekişmeli bir başkanlık kampanyasının yol açtığı bir yanlış bilgilendirme dalgasıyla savaşması yla ortaya çıktı. Bu hafta başında, dünyanın en büyük sosyal ağı, Demokratların Cumhuriyetçi Başkan Donald Trump’ı başkanlıktan çalmaya çalıştıklarını iddia eden “Stop the Steal” adlı dev bir grubu kapattı.

Büyük haber kuruluşları Demokrat Joe Biden ve Kamala Harrisiçin seçim denir , onun çalışan arkadaşı, Cumartesi sabahı.

Facebook, yeni ve siyasi gruplara yönelik önerileri geçici olarak askıya aldı

Facebook kullanıcıları paylaşılan ilgi alanları hakkında sohbet etmek için gruplar halinde toplanır, ancak çevrimiçi alanlar yanlış bilgi yaymak için de kullanılır.

facebook-logo-phone-american-flag-3015
Facebook, ABD seçimleri öncesinde yanlış bilgi nin yayılmasını önlemek için yeni adımlar atıyor.

Şirket TenLicuma günü yaptığı açıklamada, Facebook’un yanlış bilgi yle ilgili endişeler üzerine ABD seçimleri öncesinde yeni ve siyasi gruplar açısından tavsiye etmeyi geçici olarak durdurduğunu açıkladı.

“Bu, Seçim Günü’ne giden yol da uygulamaya koyduğumuz bir tedbir. Daha sonra bunları ne zaman kaldıracağını değerlendireceğiz, fakat bunlar geçici.” dedi.

Dünyanın en büyük sosyal ağı, Facebook kullanıcılarının ebeveynlik veya yemek pişirme gibi ortak ilgi alanları hakkında sohbet etmek için bir araya geldiği ortak ve özel çevrimiçi alanlar olan gruplara katılmaları için daha güçlü bir hamle yapıyor. Ama insanlar da komplo teorileripaylaşmak için Facebook grupları kullandık, yanlış bilgi ve nefret söylemi cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında.

Öneriler, sosyal ağlarda aşırılığın ve yanlış bilgilerin yayılmasını körükleme potansiyeline sahiptir. The Wall Street Journal’ın Mayıs ayında ki haberine göre, 2016 yılında facebook’un iç raporunda,.’Tüm aşırılık yanlısı grup katılmalarının %64’ünün” şirketin tavsiye araçları nedeniyle olduğuortaya kondu.

Çarşamba günü, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg bir Senato oturumu sırasında milletvekillerine yaptığı açıklamada, şirketin “bir önlem olarak tüm siyasi içerik veya sosyal sorun grupları için gruplar halinde önerileri durdurmak için adımlar attığını söyledi.” Zuckerberg, Twitter CEO’su Jack Dorsey ve Google CEO’su Sundar Pichai ile birlikte çevrimiçi platformları kullanıcı tarafından oluşturulan içerik yükümlülüğünden koruyan federal bir yasa olan Bölüm 230 hakkında ifade verdi.

Şirkete göre, her ay 1,8 milyardan fazla kişi Facebook gruplarını kullanıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu