DünyaSeyahatTeknolojiYaşam Tarzı

CoVID aşısı ne zaman olacak? Burası gelişmenin durduğu yer.

Bir coronavirus aşısı ne zaman gelecek ve ne zaman en çok almak için muhtemel olacaktır.

 gettyimages-1209302220
Uzmanlar, SARS-CoV-2 virüsüne karşı bir aşının er ya da geç kullanıma sunulmasından umutlular.

Coronavirus salgını hakkında en güncel haberler ve bilgiler için WHO web sitesini ziyaret edin.

Coronavirus için aşı ne zaman gelecek? Bu karmaşık bir soru ve ilk aşı güvenli ve etkili kabul edilene kadar cevapveremeyiz uygun kanallar dan ve gözetimlerden geçti. Orada “aşılar” bildirildiğine göre Çin ve Rusya’dauygulanmaktadır iken , ABD’de alırsınız herhangi bir COVID aşısı FDA onayı almak zorunda kalacak.

Bir ilaç onaylanınca, herkesin aynı anda aşı yaptıramaz hale gelip dağıtması zaman alacak.

Robert Wachtergöre , San Francisco California Üniversitesi tıp bölümü başkanı, ABD yıl sonuna kadar birden fazla aşı olabilir, Washington Post bildirdi. Bu SARS-CoV-2 keşfinden sonra sadece bir yıl olurdu , COVID-19 hastalığınaneden olan virüsün resmi adı . Aşı geliştirme genellikle onlarca yıl sürebilir.

Ama FDA onayı klinik çalışmalar yoluyla bir veya daha fazla aşı almak yolculuğun sadece ilk ayağıdır. Bir sonraki insanları almaya ikna etmek. 19 Ekim’de yapılan Harris Poll’e göre, ABD’li yetişkinlerin yüzde 63’ü koronavirüs aşısı yla ilgili güvenlik endişelerini dile getirdi – ankete katılanların %40’ı özellikle hızlı gelişiminin çok hızlı olduğu konusunda endişe ediyor. Bazı insanlar bildirildi olası yan etkileri hakkında endişe duyuyoruz.

Şu anda klinik çalışmaların çeşitli aşamalarında 59 coronavirus aşıları vardır, bir avuç neredeyse onay için uygulamak için hazır. Çoğu uzman, 2021’in başlarınakadar dağıtmaya hazır birkaç tanemiz olacağına inanıyor, ancak 2022 yılına kadar hayatın normale dönmeye başlaması pek de iyi olmayabilir.

FDA Haziran ayında en az yarısı zaman işeyaramazsa herhangi bir aşı onaylamaz söyledi , ama bazı bilim adamları yeterince etkili bir hedef olup olmadığını sorguladılar. Umut, düzinelerce aday bir alanda dışında, en azından birkaç yarı zaman daha iyi çalışır.

Burada, size önde gelen coronavirus aşı haberlerini iletiyoruz, en umut verici adayların nerede durduğunu ve hangi aşıyı alabileceğini açıklıyoruz. Bu makale sık sık güncellenir ve tıbbi bir tavsiye kaynağı değil, genel bir genel bakış olması amaçlanmıştır. Coronavirus testi hakkında daha fazla bilgi arıyorsanız, size yakın bir test sitesini şu şekilde bulabilirsiniz.

Önemli COVID-19 aşı haberleri

  • ABD’li hastalıkların üst düzey uzmanı Dr. Anthony Fauci Ekim ayı sonlarında BBC’ye verdiği demeçte, “Aşının Aralık ayı başında Kasım ayı sonuna kadar güvenli ve etkili olup olmadığını bileceğiz.” dedi.
  • Remdesivir FDA tarafından COVID-19 tedavisinde onaylanan ilk ilaç haline gelmiştir , Dünya Sağlık Örgütü tarafından büyük bir çalışma rağmen bu işe yaramazsa gösterir.
  • Klinik çalışmalar abd’de aşılar AstraZeneca ve Johnson & Johnson tarafından üretilen sonra her ikisi de güvenlik endişeleri için duraklatıldıdevam etti.
  • Çin, uluslararası halk sağlığı uzmanlarının eleştirilerine rağmen, ilk gelen, ilk hizmet esasına göre hala kanıtlanmamış bir aşıyı halka dağıtıyor.
  • Coronavirus durumlarda ve hastaneye abd genelinde surging ,enfeksiyonlar daha önce herhangi bir durumda yoktu birçok uzak bölgelerde haşhaş ile.
coronavirus-facemask-face-mask-health-7329
Etkili bir coronavirus aşısı önleyici önlemler için bir son getirmek için tek yol olabilir, sosyal mesafe ve yüz maskeleri gibi.

COVID aşı geliştirme ivme kazanıyor

Çeşitli hızlandırma çabaları şu anda devam etmektedir, Beyaz Saray’ın Operation Warp Speedgibi , hangi aşı gelişimini hızlandırmak ve en kısa sürede FDA onayı almak aşıları dağıtmak için hazır olmak için düzenleyici bürokrasi ile kesmek içindir. Şimdiye kadar, ABD hükümeti toplam 800 milyon aşı dozları sağlamak için çeşitli aşı üreticilerine 10 milyar doların üzerinde söz verdi.

Aşılar genellikle geliştirmek ve onaylamak için yaklaşık 10 ila 15 yıl sürer, insan deneyleriiçeren dört aşamaları ile. Ama Operation Warp Speed ile, onaylı aşı projeleri fda bit ile veri gönderebilirsiniz, yerine aynı anda dört aşamalı deneme tüm verileri göndererek.

Bu arada, klinik çalışmalar hala devam ederken program da mali üretim dozları başlatmak için çabalarını destekliyor. Bu da demek oluyor ki, eğer bu aşılar onaylanırsa, ulusal olarak dağıtılacak bir doz deposu olacak.

Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü müdürü Dr. Anthony Fauci Ağustos ayında Forbes’a verdiği demeçte, “2021’in ikinci yarısına geldiğimizde şirketlerin söz verdikleri yüz milyonlarca dozu teslim etmiş olmasını umut ediyorum.” dedi. Ekim gibi son zamanlarda, Fauci hala böyle bir zaman çizelgesi emin görünüyordu.

coronavirus-testing-hayward-ca-medical-doctors-hospital-5833
Uzmanlar, koronavirüs vakalarındaki son dalgalanmaların sadece ABD’nin daha fazla test yapmasının bir sonucu olmadığını, test edilenlerin daha yüksek bir yüzdesinin salgının önceki aşamalarına kıyasla pozitif çıktığını söylüyorlar.

İngiltere, ABD ve Çin’den umut verici coronavirus aşıları

Covid-19 için aşı bulma yarışındaki önde gidenlerden bazılarına hızlı bir bakış, aşıların nerede geliştirildiği, nerede test edildikleri ve bilim adamlarının biliniyorsa yaygın dağıtıma hazır olabileceklerini düşündükleri zaman.

Oxford Üniversitesi/AstraZeneca (İngiltere): AstraZeneca en az üç ülkede 100.000 insan gönüllüile başlayan aşı, test yeniden başladı. Baş araştırmacı Dr Sarah Gilbert başlangıçta AstraZeneca bir sonbahar 2020 sürümü için hedeflediğini söyledi ve bu noktada iyimser olabilir iken, önemli ölçüde gecikmiş görünmüyor.

Moderna (ABD): Hükümet düzenleyicileri ile belirgin bir kavga büyük ölçekli insan testleri gecikti, ama Moderna CEO’su barron’s o hala aşı güvenli ve etkili olup olmadığını Şükran tarafından bilecek bekliyor söyledi. Bakan, Moderna’ nın 2021 başlarında dağıtabilmesi gerektiğini sÜ

Pfizer (ABD): Onun dört COVID-19 aşı adayları hala erken aşama insan denemelerolmasına rağmen, bunlardan ikisi fda tarafından hızlı takipedilmiştir. Pfizer’in hedefi 2020 yılında 100 milyon, 2021 yılında ise 1,3 milyar doz dağıtmak.

SinoVac (Çin): Şu anda Çin’de yaklaşık 10.000 insan gönüllü ve Brezilya’da yaklaşık 9.000 üzerinde aşı test ve yakında Endonezya yaklaşık 1.900 denek üzerinde test başlamak için ayarlanır. Ceo BioPharma, SinoVac Endonezya ortağı, o erken 2021 tarafından hazırolması aşı beklediğini söyledi.

SinoPharm (Çin): Şu anda Orta Doğu’da yaklaşık 15 bin gönüllüyü, kamu kuruluşunun üç ila altı ay sürmesini beklediği bir davada test ediyor. Erken sonuçlar ilacın güvenli ve en azından biraz etkili olduğunu göstermektedir. SinoPharm son zamanlarda aşı üretmek için ikincibir tesis inşa , yılda yaklaşık 200 milyon doz kapasitesini iki katına.

CanSino Biologics (Çin): Bu yaz büyük ölçekli insan deneyleribaşlamak için ayarlayın, CanSino aşısı zaten Çin askeri için onaylanmıştır. Aşı, bazı uzmanların diğer aşı çabalarına göre daha az etkili hale getirebileceği konusunda uyardığı değiştirilmiş bir soğuk algınlığı virüsüne dayanıyor.

header-04.png
Bir yüz maskesi takmak coronavirus bulaşmasını önlemenin en kesin yolu olmaya devam etmektedir.

Herkes için sadece bir aşı olacak mı?

Muhtemelen gelecek yıla kadar bilemeyiz, ama Fauci birkaç farklı aşılar yapılmış ve farklı laboratuvarlar tarafından salgın a bir son getirmek için dağıtılan gerektirebilir önerdi, bir kağıt 11 Mayıs dergisinde yayınlanan Bilim. Ayrıca farklı hasta popülasyonlarınafarklı aşılar verilmesini öngördüğünü de belirtti. Örneğin, yaşlı veya diğer yüksek riskli hastalar için bir aşı, sağlıklı yetişkinler için başka bir, çocuklar için başka bir, vb.

Coronavirus aşısı bulamazsak ne olur?

Coronaviruses virüslerin büyük bir sınıf ve şimdiye kadar bunların hiçbiri için hiçbir aşı vardır. Umut verici erken sonuçlar olsa da, 2021 yılına kadar aşı garantisi yok. Reuters’in Nisan ayında yayınladığı bir rapora göre, istatistiksel olarak aşı adaylarının yalnızca %6’sı piyasaya sürülebildi.

İlk kanıtlar korona virüsünün grip kadar hızlı ya da sık mutasyona uğramadığını gösteriyor.

coronavirus
Çoğu uzman 2021 yılına kadar yeni coronavirus, SARS-CoV-2 için bir aşı bekliyoruz.

Uzun biz bir aşı olmadan gitmek, daha olası odak tedavilerdoğru kayacak, deneysel antiviral ilaç remdesivirgibi , hangi bildirildiğine göre umut verici sonuçlar göstermiştir, ve deksametazon, doktorlar en ciddi vakalar arasında sağkalım oranlarını artırır söylüyorlar bir steroid. Etkili terapötik tedaviler ile, ölümcül olarak kullanılan birçok virüs artık ölüm cezaları vardır. Örneğin HIV’li hastalar, tedavideki muazzam ilerlemeler sayesinde artık HIV pozitif olmayan bireylerle aynı yaşam beklentisinden yararlanmayı bekleyebilirler.

Sonunda, küresel nüfus, bağışık lığı olmayanları korumak için sürü bağışıklığı için gereken %60 ila %70 oranına ulaşabilir, ki bu da aşının amacıdır.

Bu makalede yer alan bilgiler sadece eğitim ve bilgilendirme amaçlıdır ve sağlık veya tıbbi tavsiye olarak tasarlanmamıştır. Her zaman bir sağlık durumu veya sağlık hedefleri hakkında olabilecek herhangi bir soru ile ilgili bir doktor veya diğer nitelikli sağlık kuruluşu danışın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu