DünyaOyunlarTeknoloji

ActiVision Firması, GPS Tabanlı Bir Artırılmış Gerçeklik Oyunu İçin Patent Aldı

ActiVision Son dönemin popüler oyun pazarlarında artırılmış gerçeklik tür bir oyun için patent aldı.

Bir Süre önce Niantic, Pokemon GO adını verdiği bir oyun yayınladı. Hatırlayacak olursanız oyunda çocukluk hayalimiz olan Pokemon yakalama işini, gerçek sokaklarda elimizde akıllı telefonlarla yapabiliyorduk. Bu ilginç mantık çok kısa sürede dünyayı saran bir fenomene dönüştü ve yapımcılarına da iyi bir kazanç sağlamış oldu.

Bu başarının  ardından ise eğlence sektöründeki muhtemelen her firma, kendi ekibini toplayarak “Bizde de buna benzer bir şey var mı?” diye sordu. Netice olarak da Harry Potter’dan Dragon Quest’e ve Minecraft’a hemen her markanın bir artırılmış gerçeklik oyunu yapıldı. Bu arada söz konusu markaların hiçbiri ActiVision’a ait değildi.

ActiVision’dan yeni patent

activision

ActiVision tarafından alınan yeni bir patent, GPS tabanlı bir oyuna işaret ediyor. ActiVision’ın aldığı patent daha çok teknolojiye odaklı ve hangi marka üzerine inşa edileceği şu anda bilinmiyor. Firmanın pek çok ikonik yapımı olduğundan seçenekleri oldukça fazla.

Oyun devinin aldığı patentte, hangisi olduğu belirtilmemiş bir “mobil iletişim cihazı” ifadesi yer alıyor. Bu cihazın muhtemelen akıllı telefon olduğu düşünülüyor. Patent yeni oyunun adını içermese de en azından artırılmış gerçeklikte bir canavarla dövüş gösteriyor. Minecraft Earth de benzer bir mekaniğe sahip.

ActiVision kalabalık bir pazara giriş yapıyor. Akıllı telefonlara ve Magic Leap gibi cihazlara ek olarak Apple da kendi artırılmış gerçeklik gözlüklerini geliştiriyor. Patentin yalnızca akıllı telefonlara odaklanıyor olması, ActiVision için sıkıntı yaratabilir.

Peki Şimdi ActiVision hangi oyunu kullanacak?

activision

ActiVision’ın elinde Tony Hawk ve Crash Bandicoot gibi pek çok popüler ve artırılmış gerçeklik için kullanılabilecek marka bulunuyor. Ayrıca firmanın Blizzard markalarına da erişimi bulunuyor. Bunlara Overwatch gibi karakter odaklı yapımlar da dahil.

Tek başına bir patent firmanın kararlı bir şekilde bu pazara gireceğinin garantisini vermiyor. Sony gibi firmaların daha önce aldığı patentleri yıllarca kullanmadığını, hatta tamamen rafa kaldırdığını görmüştük. Bakalım ActiVision nasıl bir yapımla karşımıza çıkacak?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu