Teknoloji

Yeni bir Fitbit stres seviyenizi takip etmek için iddia ediyor. Gerçekten yapabilir mi?

Fitbit yeni duyurdu £ 299 Sense “sağlık akıllı saat” bu hafta, EKG kalp izleme ile komple, cilt ısısı algılama ve, en başlık layık, bir stres izleme elektrodermal aktivite (EDA) sensörü. İlk izlenimlerde, 25 Eylül çıkış tarihi için ön siparişte olan Sense, özellikle fitbit Premium aboneliği için ödeme yapmaya hazırsanız, tam bir metrik paketiyle değerli bir Apple Watch rakibi gibi görünür.

Ancak stresi izlemek, izleme adımları kadar basit değildir. Algılama, analiz ve ilgili verileri sunan engeller bir dizi vardır, hangi özellikleri Sense sahipleri bu sonbaharda okumaları almak için cihazın üzerine avuç içi yerleştirerek karşılaşma olasılığı nispeten mütevazı kümesi ni açıklamak için bir yol gider.

Utrecht Üniversitesi Risk Değerlendirme Bilimleri Enstitüsü (IRAS) araştırmacılarından Kalliopi Kyriakou, “Elektrodermal aktivite (EDA) olarak da adlandırılan Galvanik deri tepkisi (GSR), sempatik sinir sistemi aktivasyonunun biyobelirtecidir ve duygusal uyarılmanın en hassas ve geçerli belirteçlerinden biri olarak kabul edilir.” diyor. O stresli durumlar gibi ‘duygusal uyarılma’ yüksek düzeyde sırasında, ter salgısı yoğun aktive olduğunu açıklar, hangi el ve ayaklarda doğru ve kolay bir GSR sensörü kullanılarak ölçülebilir.

Sorunlar genellikle sensör veri aşamasının toplanmasında ortaya çıkabilir. Kyriakou, “Giyilebilir biyosensörlerin gerçek dünyada kullanılması, duygu algılama için güvenilir ve yararlı ölçümler açısından çeşitli zorluklar teşkil ediyor.” diyor. Bunlar hareket halindeki kullanıcıları (Fitbit’in Sense’deki kalp atış hızı izleme modülünde geliştirdiği bir şey), yanlış yerleşimlerden veya okumalar çekerken gelen ses ve gürültüye teknik müdahaleler, ancak bunlar, cevapsız değerler için gürültü ve doğrusal enterpolasyon için filtreleme süreçleri yoluyla etkisiz hale alınabilir.

Kyriakou, 2019 yılında Salzburg Üniversitesi’nin giyilebilir cihazlardaki “fizyolojik sensörlerin sistematik kıyaslama” çalışmasının bir parçasıydı ve galvanik cilt tepkisinin ölçümünün kalp hızı ve kalp hızı değişkenliğinden (HRV) daha “hassas bir girişim” olduğunu ve daha köklü tüketici sağlığı sensörlerinden daha “düşük ama yine de makul korelasyonlar” ile sonuçlandığını ortaya koydu.

Eric Friedman, kurucularından ve CTO Fitbit daha analiz ve stres ve duygu verilerinin sunumu ile ilgilidir. İlk olarak, analiz. Eda’nın gerçek yaşam senaryolarında kullanışlılığının önündeki en büyük engel, araştırmada sunulan, stresli, ter üreten ‘olayın’ olumlu ya da olumsuz bir strese dönüştürüldüldün sürecindeki adımdır.

Friedman, “Ne yazık ki ‘Nişanlandım’ gibi mutlu stres tepkileri ve ‘Gerçekten korkunç bir film izliyorum’ gibi olumsuz stres tepkileri aslında benzer fizyolojik reaksiyonlar yaratabilir,” diyor. Algoritmaları burada devreye girecek, Fitbit’in stres takibi gerçekte yaşayacak ya da ölecek, ama şirket gemideki diğer sensörlerden yardım alıyor.

Hem HRV hem de cilt sıcaklığı stresin hassas göstergeleri olabilir – stresli olaylarda cilt sıcaklığı ortalama 32’den 35°C’ye düşer. “GSR cilt sıcaklığı veya HRV gibi diğer fizyolojik ölçümler ile kombine edilirse, o zaman güvenilir bir pozitif yanıt negatif ayırt etmek mümkün,” Kyriakou diyor, Fitbit doğru bir algoritma inşa etti sağlanan, yani.

Friedman, Fitbit’in stres le ilgili ilk deneylerinin yaklaşık dört yıl önce olduğunu söylüyor. 2017’de Fitbit Labs, uyku miktarının insanların ruh halini nasıl değiştirdiğini ilişkilendirmek için tasarlanmış bir ruh hali günlüğü uygulaması yaptı: “Bu bizim ilk kamusal atılımımızdı.” Fitbit ayrıca, sağlıklı ve sağlıksız popülasyonlara bakarak, örneğin PHQ-9 Depresyon Test Anketi’ni göndererek uzunlamasına çalışmalar yürütmektedir. Friedman, “Daha sonra fizyolojik verileri topluyor ve bunu birleştiriyoruz,” diyor. “Bunların hiçbiri henüz yayınlanmadı.”

Fitbit, “nüfus düzeyinde” şu anda stres izleme veri setleri ölçeği ile, hangi ter insanların üretmek düzeyleri farklılıkları faktör amacı olduğunu söylüyor. Ekip, ‘sağlık’ ve ‘stres’ gibi fikirlerin dünya çapında nasıl içselleştirilmiş olduğu gibi daha fazla zorluk lakarşıtacak kültürler arası, küresel bir ölçek hedefliyor.

Fitbit’in ayrıntılı uyku izleme özelliklerinin tanıtılmasıyla çok tartışılan bir diğer soru da, insanların vücutlarının neler yaşadığının ne kadar ının söylenmesini istedikleridir. Son beş yıl içinde sağlık ve fitness giyilebilir cihazlar satın herkes tanıdık dil, Fitbit dikkatle Sense onun sanal brifing sırasında kelime ‘olabilir’ kullanılan, “EDA aktivitesi strese vücudunuzun tepkisini gösterebilir” gibi.

Friedman, “‘Mayıs’ta gördüklerinizin bir parçası da insanların nasıl tahrif ettikleri, insanların ‘farkında’ beyinleriyle daha ‘hayvan’ beyinlerine karşı ne düşündükleri ve bağlantılarını kestiklerinde ne olduğu, çoğu insanın bu ‘bilinçli’ beyne güveneceğini de anlatıyor,” diyor Friedman. “Bu yüzden ne kadar kesin bir şekilde ‘streslisiniz’ dediğimiz konusunda çok dikkatli olmak istiyoruz. Kortizol olabilir, stres gösteren her şey, ama stresli hissetmezsen bunun bir avuç ıvır zıvır olduğunu söyleyeceksin. Bunu asla söylemenizi istemiyoruz çünkü bilinçli olarak kabul etmeden bile sizi iyi bir yere götürebileceğimizi düşünüyoruz.”

Fitbit kullanıcılarını streslerini takip etme zahmetine girmeleri için cesaretlendirmenin anahtarı (ve potansiyel olarak kendilerini daha stresli hale getirmek) onlara bununla başa çıkmak için bir çeşit eylem sağlamak olacaktır. Fitbit’in stres söz konusu olduğunda işleri yavaşlattığı da bu noktada ortaya çıkıyor. Bir günlük Stres Yönetimi Puanı var, hangi efor dengesi birleştiren (egzersiz ve adımların etkisi), duyarlılık (kalp hızı ve EDA) ve uyku.

Lansman sırasında Fitbit araştırmacısı Samy Abdel-Ghaffar tarafından açıklanan fikir, fiziksel stres birkaç işaretleri ile yüksek bir puan alırsanız, egzersiz ya da yeni bir iş projesi almak gerektiğidir. Düşük bir skor mu? Meditasyon yapın ya da erken yat. Bir duyarlılık puanı Bu uygulama daha önce giyilebilir teknoloji startups kadar attı, en önemlisi Bellabeat’s başarılı aktivite izci aralığında (aynı zamanda Fitbit önce dönem izleme yaptı), ve Başarısız Londra başlangıç Vinaya Teknolojileri.

Friedman en yararlı özelliklerinden birinin zaman içinde rehberli farkındalık seansları sırasında (kısa patlamalar veya 60 dakikaya kadar) ‘rahatsızlıkları’ ölçmek olacağını düşünüyor. “Göstermeye çalıştığımız şey, insanlar bu dikkatli meditasyonu yaparken rahatsızlık seviyeleri nedir ve zaman içinde bunu nasıl ölçtüler?” diyor. “İyi bir rahatsızlık mı yoksa kötü bir rahatsızlık mı olduğunu söylemiyoruz, sadece bir rahatsızlıktır.”

Fitbit uygulaması, apple watch’ta zaten bir özellik olan farkındalık ve nefes alma uygulamalarıyla ilgili ‘bunu deneyin’ tetikleyicileri ile kullanıcıları harekete geçirecek ve biraz hileli kalp atış hızı izleme testinin ilk günlerinde olduğu gibi Fitbit kullanıcıları ‘korkunç bir film izlemeye gitmeye’ teşvik edecek ve özelliği daha ulaşılabilir hale getirmek için EDA yanıtlarını kontrol etmeye teşvik edecek. Stres göstergelerinin aktivite, uyku ve beslenme ile entegrasyonu daha da uzak görünüyor. Önümüzdeki altı ay boyunca, öncelik bu yeni sensörlerden gelen tüm yeni verileri beslemek olacak ve 12 ila 36 ay boyunca Fitbit “tüm bu verilerden yararlanmaya başlayacak ve bunun üzerine yeni şeyler üretecek.”

Küçük ölçekli deneyler bir yana, Fitbit Sense bile bu hafta başlatılan tek ana duygu algılama cihazı değildir. Davet sadece Amazon Halo, hiçbir ekran ile bir sağlık grubu, ses asistanı aslında özellik kümesinin bir parçası olmasa bile, ses algılama yoluyla duygu izleme sunmak için Amazon’un Alexa ekipleri tarafından çalışma yıl yararlanarak gibi görünüyor. Fitbit Premium’da olduğu gibi, bir abonelik hizmeti de eklenmiştir.

Fitbit’in Google tarafından 2,1 dolarlık banknot satın alınması, en azından 2020’nin geri kalanında hem ABD hem de AB’de inceleme altında; Google, Fitbit kullanıcı sağlığı verilerini reklamcılıkta kullanmamaya söz verdi. Ve Amazon aksine, Fitbit aslında bu alanda güvenilir bir isim, Sense yeni sensörler ile – ne olursa olsun kısa vadede doğruluk ve kullanışlılığı – Apple’ın sürekli genişleyen sağlık ekosistemi için en büyük olasılıkla ciddi rakip yapma.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu