SeyahatYaşam Tarzı

Venüs’teki hayat böyle görünebilir ve onu nasıl bulacağız

Nasa’nın Macellan uzay aracı tarafından çekilen bir görüntü Venüs yüzeyinde çarpışma kraterleri ve volkanik aktivite gösterir. Gezegende var olabilecek herhangi bir yaşam atmosferinin yükseklerinde kesinlikle bulunacaktır.
NASA/JPL

Kulağa saçma, tuhaf, hatta aptalca geliyor. Venüs’te yaşam, Güneş Sistemi’nin en sıcak gezegeni? Bu dünya genellikle Dünya’nın yanlış gittiği bir dünyadır, aşırı iklim değişikliği onu şimdiye kadar gördüğümüz en yakın cehennem yaklaşımlarından birine dönüştürmüştür. Ve şimdi bize uzaylı yaşamına ev sahipliği yaptığı söylendi. Bu, eğer doğru olduğu kanıtlanırsa evrendeki yerimizi nasıl gördüğümüze dair derin sonuçlar doğuracağı bir keşif. Tek sorun mu? Bunu kanıtlıyor.

Venüs’te yaşam fikri yeni değildir ve en azından 1960’lara kadar uzanır. 1967’de Nature gazetesinde yayınlanan bir makalede Yazar, “Yüzeyden bulutlara az miktarda mineral karıştırılırsa, Venüs’ün bulutlarında yerli bir biyoloji hayal etmek hiçbir şekilde zor değildir.” dedi.

Şimdi, 50 yıldan fazla bir süre sonra, bilim adamları Venüs’te fosfin keşfettiler. Fosfor ve hidrojen inbirlisi olan fosfin in potansiyel bir biyomarker olduğu düşünülmektedir. Başka bir deyişle, yaşam tarafından üretilebildiğini biliyoruz, ve onun tespit iması biyolojik üretime işaret ediyor.

“[Biz] mevcut fosfin açıklamak için seçenekler listesini aşağı doğrulamak için çalıştı,” Sukrit Ranjan Massachusetts Institute of Technology, Doğa Astronomikeşif kağıtüzerinde ortak yazar diyor. “Bunların hepsi yetersiz kaldı. Yani henüz tam olarak göz ardı etmediğimiz şeylerle karşımıza çıkıyor. Buna henüz bilmediğimiz kimya ve biyoloji de dahil.”

Fosfin biyolojik olmayan süreçler bir dizi tarafından üretilebilir. Bunlar arasında volkanik aktivite gibi jeolojik kaynaklar, hatta hidrojenin bir araya sıkıştırıldığı aşırı basınç ortamları da yer alır – Jüpiter ve Satürn gibi. Dünya’da, fosfin de az oksijen gerektiren bazı anaerobik mikrobiyal yaşam tarafından üretilir. Benzer ekstrem yaşam formları, belki de, Venüs bulutlarında evlerini yapmış olabilir.

“Bu keşif inanılmaz heyecan verici,” Sarah Rugheimer Oxford Üniversitesi, araştırma öte gezegenlerde yaşam arıyor içerir diyor, Güneş Sistemi ötesinde dünyalar. “Ya gerçekten farklı ve sıradışı bir kimya, ya da hayat.”

Keşif, Cardiff Üniversitesi’nden Jane Greaves tarafından, Dünya’daki iki teleskop kullanılarak yürütüldü – Hawaii’deki James Clerk Maxwell Teleskobu ve Şili’deki Atacama Büyük Milimetre/milimetre-altı Dizgesi (ALMA) – Venüs’ün radyo gözlemlerinde fosfin in izlerini gözlemlemek için.

Venüs’ün atmosferinde, yüzeyden 50 kilometre yukarıda, yüksek sıcaklık ve basınçların bildiğimiz yaşamı düşünülemez hale getirdiği gezegenin yüzeyindeki cehennemi koşulların dışında, yaşama misafirperver olabilecek bir bölgede olduğuna inanılıyor.

Venüs’te yaşam yoluyla üretim olasılığını düşünmeye başlamadan önce, ancak, atlamak için çemberler bir dizi vardır. İlk olarak, diğer gökbilimcilerin fosfin gerçekten orada olup olmadığını kontrol etmek için aynı veya diğer teleskopları kullanarak sonuçları yeniden üretmeye çalışması gerekecek. Gökbilimciler daha sonra fosfin üretilebilmesinin yollarını araştırmak ve biyolojik olmayan süreçleri ekarte edip edebileceklerini görmek için daha fazla deney yapmak isteyecekler. Ranjan, “Temel parametrelerden bazılarını saptamak için çok daha fazla laboratuvar çalışması [ve] hesaplamalara ihtiyacımız var.” diyor.

Bundan sonra, fosfini daha ayrıntılı olarak araştırmak için misyonlar göndermeyi düşünebiliriz, belki bir gün Venüs’te hayatın kendisini arar. Ama o noktaya gelene kadar çok ihtiyatlı bir ilerleme olacak. Çizim tahtasında Venüs’e bir dizi görev var. Nasa gezegene iki öneri düşünüyor, DAVINCI + ve VERITAS, eski muhtemelen fosfin gibi gazlar için bakabilecek bir atmosferik sonda içerecektir. Diğer birçok görev de çalışmalarda bulunmaktadır. Hindistan bu on yıl içinde bir misyon başlatmayı planlarken, Rusya 1970’lerde ve 80’lerde önceki Venüs keşiflerinin büyük bir kısmına öncülük etmiş bir uzay aracı göndermeyi uzun zamandır konuşuyor. Avrupa da 2032 yılında EnVision adlı bir misyon düşünüyor.

Bu görevlerin çoğu, ancak, akılda diğer hedefleri ile tasarlanmıştır – Venüs yüzeyini haritalama gibi, ya da volkanik aktivite arıyor. Hayatı aramak için, eğer gerçekten orada olsaydı, yeni bir tür göreve ihtiyacımız olurdu. EnVision önerisinin lideri londra Kraliyet Holloway Üniversitesi’nden Richard Ghail, “Eninde sonunda atmosferi tatmak ve bu örneği test etmek için geri almak isteyeceğiz,” diyor. “Bu, numune iadesi [yeteneği] olan bir tür balon veya üzerinde kitin bir kısmı olan yeterince büyük bir balon anlamına gelir.”

Böyle bir görev büyük olasılıkla yıllar, hatta onlarca yıl uzakta olacaktır, ama daha yakın vadede, yapılabilecek şeyler vardır. ABD’li özel şirket Rocket Lab, 2023 yılında Venüs’e küçük bir görev başlatmayı umuyor, ki bu da atmosferik bir sonda yı da içerecek ve şirket yaşam arayacak hangi küçük araçları içerebileceğini araştırıyor.

Bilim adamları ayrıca Venüs’ün Dünya’dan atmosferini incelemeye devam etmek isteyecekler, sadece fosfinvarlığını bağımsız olarak doğrulamak için değil, aynı zamanda laboratuvarlarda onu üretebilecek farklı süreçleri de araştırmak için.

Eğer tüm bu çalışmalardan sonra, işaretler hayata işaret etmeye devam ederse, o zaman bunun nasıl bir yaşam olduğunu merak etmeye başlayabiliriz. Şu anda, bunun Venüs gökyüzünde bir çeşit hava mikrobu olacağı düşünülüyor.

Aynı zamanda makalede yazar olarak da yer alan Massachusetts Institute of Technology’den William Bains, “En iyi tahminimiz bulut damlacıklarında yaşayan bir çeşit mikrobiyal yaşam” diyor. “Yüzeyde yaşam olma şansı son derece düşüktür. Bu çok daha büyük olasılıkla bulutlar da var.” Dünya’da havadan bulaşan mikroplar olduğunu biliyoruz.

Venüs’teki koşullar ideal değildir. Bu damlacıklar gökyüzünden düşerek son derece ısınacak ve mevcut mikrobiyal yaşamı öldürecekti. Bunun yerine, damlacıklar buharlaşma ve düşme sürekli bir döngü içinde olabilir, mikroplar sürüş boyunca sarılmış ile. “Bulutlarda çalışan bir döngüvar,” diyor Bains, damlacıkların bazılarının bile yüzeye düşeceğini söylüyor, ancak bu yolculukta herhangi bir yaşamın hayatta kalması pek olası değil. “Bu kömür gibi şeyler içine pişmiş olurdu,” diye açıklıyor.

Bu çok büyük bir olasılık ama şimdilik sadece bu kadar. Eğer fosfin keşfi tutarsa ve bunu biyolojik olmayan süreçlerle açıklayamıyorsak – ki çoğu bilim adamı bunun hala en olası sonuç olduğunu kabul eder – o zaman işler çok ilgi çekici olabilir.

Venüs uzun yaşam için arama diğer daha çekici hedefler tarafından gölgede olmuştur, Mars veya Jüpiter’in uydusu Europa gibi. Şimdi, bu fosfin keşfi ile, Güneş Sistemimizin kendi cehennem versiyonu kendini listenin başında bulabilir. Rugheimer, “Olanları yıkmak muhtemelen on yıldan fazla sürecektir,” diyor. “Fosfin biyo-imza olarak çok ilginç. Hayatı en az beklediğimiz yerlerden birinden geliyor.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu