DünyaİşTeknoloji

Trump’ın TikTok savaşı yeni bir kıymığın çirkin doğumunun müjdesini verdi

Trump’ın açıklaması TikTok için zor bir hafta oldu. Birkaç gün önce, şirketin yeni atanan Amerikalı ceo’su Kevin Mayer, Çinli ana şirketi ByteDance sayesinde Çin’le olan bağları yla ilgili suçlamalarla karşı karşıya olan kısa video uygulamasına güçlü bir kamu savunması başlatmıştı. Açık bir mektupta Mayer, TikTok’un şeffaflık ve hesap verebilirliğe bağlı olduğunu söyledi ve Uygulamayı Facebook gibi şirketlerin tekel güçlerine odaklanmanın arttığı bir dönemde ABD rekabetine bir nimet olarak resmetti.

Yazar, “TikTok son hedef haline geldi, fakat biz düşman değiliz.” dedi.

Washington bunu yutmuyor. Bir yılın en iyi parçası için, siyasi Çin şahinler büyüyen bir grup TikTok karşı ajite vardı, ABD’de 100 milyon aylık aktif kullanıcılar üzerinde düzenlenen veriler hakkında sorular yükselterek. Senatör Marco Rubio, bir büyük eleştirmen, TikTok ByteDance ile yakın bağları Çin’in güvenlik devletine kapıyı açmak WIRED söyledi. “TikTok, Çin Komünist Partisi’nin IP adresleri, tarama geçmişi ve daha fazlası da dahil olmak üzere milyonlarca Amerikalının bilgilerine erişmesine izin verebilir.” diyor. (TikTok topladığı verilerin endüstri standardı olduğunu ve kullanıcı verilerini Çin hükümetiyle paylaşmadığını ve paylaşmadığını söylüyor.)

Bir de politika vardı. Trump başkanlığının büyük bir kısmını Huawei’ye saldırarak, Çin telekom ekipmanları üreticisine defalarca kısıtlamalargetirerek ve diğer ülkeleri 5G ağlarından yasaklamaları için zorladığını söylemişti. Ancak bu haçlı seferi devam ederken ve yeniden seçim savaşıyla karşı karşıya kalarak TikTok, Trump’ın Çin’e karşı sert çizgisini sergilemesi için yeni bir yol sundu.

Bir anlaşma sonunda olur ya da parçalanır olsun, TikTok üzerinde savaş çin-Amerikan ilişkilerinin geleceği için hızlı, düzensiz teknolojik ayrışma bir anda netlik bir an sağlar, iki önemli soru poz. Generation Z’nin en sevdiği jocular video uygulaması Washington’un Çin karşıtı güvenlik kurumunu nasıl korkuttu? TikTok’un sıkıntıları bize dev Amerikan ve Çinli şirketlerin hakim olduğu küresel teknoloji ekosisteminin geleceği hakkında ne anlatıyor?

Bir düzeyde, TikTok gizlilik ve veri hakkında dar suçlamalarla karşı karşıya, ve kullanıcılarının bilgileri Çin’e transfer olma riski olup olmadığını. Ne olursa olsun güvenlik argümanı su tutar ne ölçüde (ve birçok uzman analistler şüpheleri var), şirket aynı zamanda ABD’nin tekno-milliyetçiler hem teknolojik hem de uygarlık tehdit olarak Çin ve internet devleri görmek ve önemli ölçüde köpüren yeni bir Soğuk Savaş’ta güçlerini merkezi bir cephe yapmayı amaçlayan çok daha geniş bir savaşta ideal bir yeni cephe yapar. Bunu yaparken, ana kayıp sadece TikTok veya ByteDance gibi şirketlerin uluslararası planları olmayabilir, ama açık bir küresel internet kendisi hayali.

Mike McQuade

TAbd’nin TikTok’u yasaklayabildiği fikri ilk olarak Washington’da değil, Yeni Delhi’de gerçekleşti. Haziran ayında, 20 Hint askeri Çin kuvvetleri ile kanlı sınır çatışmaları bir dizi sonra Himalaya dağlarında yüksek öldü. Yanıt vermek için bir yol arayan Başbakan Narendra Modi, ülkesinin Çin tüketici teknolojisine giderek artan bağımlılığına ateş açtı ve ulusal güvenliğe yönelik tehditleri gerekçe göstererek TikTok ve Çin ile bağlantılı 58 uygulamayı yasaklayan bir emir imzaladı. Hareket, uygulamanın aylık 120 milyon aktif Hintli kullanıcısından bir avuç küçük protestoya yol açtı, ancak bunun çok az siyasi maliyeti oldu. Washington’un Çin şahinleri dikkat çekti.

Yasaktan önce, Hindistan kullanıcılar tarafından TikTok en büyük pazar oldu, ama ABD büyük Amerikan şirketlerinin reklam güven göz önüne alındığında, en önemli kaldı. TikTok ilk olarak 2017’de piyasaya sürüldü, ancak ByteDance’in 2018’de dudak senkronize eden Amerikalı gençlerarasında popüler olan ABD merkezli bir sosyal medya uygulaması olan Musical.ly’ı satın almasıyla gerçekten başladı. O zamanlar, ByteDance Sadece bir hit ürün ile Çin’in gelişen internet sahnesinde küçük bir oyuncu oldu: Toutiao, bir sosyal haber toplayıcı. Ancak Alibaba ve Tencent’in ardından, şirket gözünü yurtdışına dikti. ByteDance Musical.ly iki kısa video uygulamasında birleştirdi: Douyin, Çin’deki kullanıcılar için, ve TikTok, ABD de dahil olmak üzere Çin dışındakiler için. (TikTok hala Çin’de çalışmıyor).

Sonraki iki yıl boyunca TikTok, on milyonlarca Amerikalı genci cezbederek gözyaşı döktü ve onları eğlendirmek için genç, YouTube tarzı bir etki yaratan bir kültür yarattı. Uygulama sorunsuz ve şeytani bağımlılık yapıcı ydı, bu da kullanıcıları saatlerce kaydırıyordu. Pekin’deki Pekin Üniversitesi’nde profesör olan Jeffrey Towson, “ByteDance ve TikTok mobil ürün geliştirmede çok iyiler” diyor. “Eğer mobil uygulama yenilik merkez üssü bakıyorsanız, Çin ve ByteDance gibi şirketler. Silikon Vadisi’ni uyuşuk gösteriyorlar.”

Agresif pazarlama ByteDance’s ABD itmek yardımcı oldu, şirket kazançlı Çin operasyonlarından nakit olarak huni gibi. 2020 yılının başında facebook ve Instagram’ı tehdit etmek için bir atış ile tartışmasız ilk sosyal medya uygulaması inşa etmişti – ve facebook’un kendi platformlarında reklam kısmen yaptı. Ama en önemlisi TikTok’un teknolojisiydi. Uygulama, rakiplerini destekleyen sosyal bağlantılar yerine amansız algoritmik mantıkla güçlendirilir. Herhangi bir kullanıcı kendi eşyalarını kaydetmek için ücretsizdir, ama gördüklerinin büyük çoğunluğu algoritma yoluyla geliyor, hangi şarkı daha ish bir diyet dışarı churns, dans, slapstick komedi ve genç şakalar dijital onlar New York veya New Delhi olmak ne olsun izleyiciler kavrama için uyarlanmış.

TikTok, Twitter’ın safrası ya da Facebook skandalları olmadan kendisini internetin mutlu bir köşesi olarak görüyor; ByteDance’in 37 yaşındaki kurucusu Zhang Yiming’in ekibine yazdığı son mektupta, “yüz milyonlarca insanın eğlence ve bağlantı için geldiği, neşe getirdiği” bir yer. Ama en başından beri kendi payına düşen itihlanın büyük bir kısmını genç izleyiciyle ilişkilendirdi. 2019 yılında, ABD’li düzenleyiciler 13 yaşından büyük kullanıcıların gizliliğini koruyamadığı için para cezasına çarptırdı. Yetişkin video yıldızları ve cinsel yırtıcılarla ilgili küçük skandallar yaşandı. Türkiye gibi muhafazakar yerlerde ahlaki kuralları çiğnedi. ABD gibi liberal ülkeler aşırı sansürcü olmakla suçladılar.

Sonra yeni bir sorun ortaya çıktı: Çin. The Guardian gazetesine sızdırılan içerik ılımlılığı yönergeleri, uygulamanın Tiananmen Meydanı katliamından Tibet’e kadar Çin sansür kurallarını ihlal eden konularda gizli videolara sahip olduğunu öne sürdü. (TikTok, o zamandan beri ılımlılık yönergelerini değiştirdiğini ve siyasi hassasiyetlere dayalı içeriği ılımlı hale getirmekistemediğini söylüyor.) Kasım 2019’da, 17 yaşındaki Amerikalı Feroza Aziz, Çin’in Sincan’daki Uygur toplama kampları hakkında bir monologa dönüşen zararsız bir TikTok makyaj eğitimiyle kısa süreli ün kazandı – sadece profilinigeçici olarak engellenmiş buldu, tikTok’un kurallarının alakasız bir ihlali için olduğunu söylese de.

TikTok hakkındaki endişeler kısmen Trump’ın Beyaz Saray’a gelmeden öncesine dayanan uzun vadeli bir jeopolitik değişimi yansıtıyor, zira ABD’li politika belirleyiciler Çin’in ekonomik kalkınmasının siyasi liberalleşme yi tireceği umudunu terk edip Pekin’i bir tehdit olarak görmeye başladılar. Huawei ön sayfalara çıkmadan önce, analistler çin’i 2015’te hükümet Personel Yönetimi Ofisi ve 2017’de kredi raporlama kuruluşu Equifax olmak üzere ABD hedeflerine yönelik siber saldırılardan Çin’i sorumlu tuttu.

Şekillenmeye başlayınnca, TikTok’a karşı açılan dava şaşırtıcı bir hızla devam etti. Resmi olarak, ABD Hazine Bakanlığı Ekim 2019’da, ByteDance’in Musical.ly anlaşmasının çözülüp çözülmemesi gerektiğini inceleyerek, her iki tarafın da anlaşmanın yapıldığı tarihte ulusal güvenlik konularından haberdar olmadığı teknik ayrıntıüzerine soruşturma başlattı. Zhang eleştirilere cevap vermeye çalıştı, 2020’nin başlarında Disney’den Mayer’ı CEO olması için işe aldı ve Çin’in müdahale iddialarını saptırmak için ByteDance’ten TikTok uygulamasını çitle çekeceğine söz verdi. Ama yıl ilerledikçe ve Covid-19 salgını ABD-Çin ilişkilerinde daha da bozulma getirdi, ByteDance kurucusu da Microsoft, Walmart, Oracle ve Twitter gibi şirketlerle görüşmeler yürüten, ABD operasyonlarının acil satışı için perde arkasında çılgınca tartışmalar başladı.

TikTok’un zorlukları öncesinde Çin dışında az bilinen rağmen, Zhang onun agresif içgüdüleri ve gayri resmi yönetim tarzı için evde hayranlar kazanmıştı. Yazar ve Çin analisti Duncan Clark, “[ByteDance] inanılmaz derecede dinamik ve zorlu bir ortam” diyor. “Zhang aptallara ya da sıradanlığa katlanmaz.” Çin’de eğitim görmüş olmasına rağmen, Mark Zuckerberg ve Jeff Bezos gibi ABD’li teknoloji devleri üzerinde modellik yaptı. “O İngilizce durdurma konuşuyor – o onunla bir tercüman getirdi ve bu konuda çok özür diledi,” bir erken uluslararası çalışan Pekin’de akşam yemeği için onunla toplantı hatırlıyor. “Ama mütevazıydı ve bir sürü soru sordu. O, özünde bir mühendistir.” Diğer Çinli şirketlerde çalışanların genellikle birbirlerine resmi olarak başlık bakın nerede, Zhang ilk isimleri ısrar ediyor.

Ne de Zhang bariz bir Çin rejimi sadık oldu: Atlantik’te son röportajda o bir Komünist parti üyesi olmadığını söyledi. Zhang TikTok kurtarmak için çalıştı, o kesinlikle her iki taraftan da ire çekti: Amerikan zorbalık karşı duramamak için Çin sosyal medya da kışla ve Pekin’in bir piyon olarak Washington’da saldırgan. Temmuz ayı başlarında, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Amerikalılar ın TikTok uygulamasını indirmeleri gerekip gerekmediği soruldu. Kısa bir süre sonra, Trump’ın yeniden seçim kampanyası, uygulamayı yasaklama dilekçesi veren reklamlar yayınlayarak basitçe “TİkTOK SN’I GÖZETLIYOR” diyerek başladı.

Mike McQuade

Data sorunları, uygulamaya yöneltilen iki büyük suçlamadan biri. “TikTok geniş bilgi alanlarını otomatik olarak ele alıyor” iddiasında bulunuyor, Trump’ın icra emrinde “Potansiyel olarak Çin’in Federal çalışanların ve müteahhitlerin yerlerini izlemesine, şantaj için kişisel bilgilerin dosyalarını oluşturmasına ve kurumsal casusluk yapmasına izin veriliyor.”

Eleştirmenler, videolarda görünen kişilerin konum ayrıntıları ve kayıtları gibi verilerin önce ByteDance, ardından da Çinli yetkililerle paylaşılabileceğini öne sürüyor. ByteDance ve TikTok bunu inkar eder. Bir TikTok sözcüsü WIRED’a verdiği demeçte, “TikTok hakkında çok fazla yanlış bilgi var, ama gerçekler bunlar: TikTok uygulaması Çin’de çalışmıyor.” dedi. TikTok kullanıcı verileri, çalışan erişimi üzerinde sıkı denetimler ile, ABD ve Singapur’da saklanır. Çin hükümetine kullanıcı verilerini hiçbir zaman sağlamadık, istendiğinde de bunu yapmayız ve siyasi hassasiyetlere dayalı içeriği ılımlı hale getirmekte yiz. Bu gerçeklerin aksine iddialar yanlıştır.”

Yine de TikTok, verileri teslim etmek zorunda kalabileceği şüphesinden asla kurtulamadı. Uygulama sadece Çin dışında faaliyet göstermekle birlikte, pekin veya Şanghay’daki yazılım mühendislerinden oluşan ekipler tarafından geliştirilen algoritmasıyla, geliştirmesi Çinli ebeveyniyle yakından bağlantılıydı. 2018’de Zhang Yiming, Çin’deki uygulamalarından birinin devlet yetkililerini gücendirdiğinde halktan özür dilemek zorunda kaldı. Kamuoyuna yazdığı bir özeleştiri mektubunda Yazar, “Teknoloji temel sosyalist değerler tarafından yönlendirilmeli.” dedi.

Hepsinden önemlisi, Çin’in 2017 Ulusal Güvenlik Yasası, herhangi bir Çinli şirketin “devlet istihbarat çalışmalarına yardım ve işbirliği” etmesini gerektiriyor. Eleştirmenler bu TikTok veri teoride ABD vatandaşlarını hedef el koymak anlamına gelir öneririz, ve potansiyel olarak diğer gizli bilgiler ile birlikte sözde Çinli yetkililer tarafından alınan, bu Kamu Yönetimi Hack Ofis toplanan gibi. TikTok’un veri politikalarını inceleyen İsrailli siber güvenlik uzmanı Oded Vanunu, “Siber savaş ortamını gördüğüm kadarıyla, Amerika’nın endişesi geçerli bir endişekaynağı.” diyor.

Benzer endişeler, ABD hükümetinin 2019 yılında Çinli bir oyun şirketine eşcinsel flört uygulaması Grindr’ın satışını geri alma kararının arkasında yatıyordu – yani cinsellik veya ödün veren resimlerle ilgili veriler Çinli casuslar tarafından Amerikalılara şantaj yapmak için kullanılabilir. Hatta benzer bir şey olasılığı hareket etmek için gerekçesağlar, TikTok üzerinde çalışan anonim bir Capitol Hill araştırmacı WIRED söyler. “Açıkçası, TikTok beni korkutuyor. Kesinlikle Huawei ile eşit yer olurdu,” diyorlar. “Devlet Güvenlik Bakanlığı kapıyı çalarsa bu şirketin [ByteDance] ne yapacağı benim için çok açık.”

TikTok’ta yer alan ikinci önemli endişe ise Çin’in siyasi müdahalesi. Haziran ayında Başkan Trump, Oklahoma’nın Tulsa kentinde düzenlenen Covid sonrası geri dönüş mitinginde halkın önünde aşağılanmaya maruz kaldı ve kampanyasının dolu bir ev beklediği yarı boş bir stadyuma konuştu. Binlerce liberal görüşlü internet kullanıcısının, pek çok kişi TikTok videolarını kullanarak örgütlenmeniyeti olmadan bilet talep ettiği ortaya çıktı. Trump’ın utancı TikTok’u eleştirenleri alarma aldı ve seçim öncesi platformun manipüle edilebildiği başka senaryolara da davet etti. “TikTok, 2016 yılında Rusya’nın hayal bile edilemeyeceği bir düzeyde, CCP’ye her türlü ince taneli hedeflemeyi yapma olanağı verebilir,” diyen Kongre araştırmacısı, TikTok’un belirli kullanıcı grupları hakkındaki verileri teslim etmek zorunda kılabileceği teorik potansiyel siyasi müdahale senaryolarına atıfta bulunarak ve potansiyel olarak bu kullanıcılara da mesaj yöneltmek için – ancak TikTok veya ByteDance’in bu yüzden yaptığına veya istendiğine dair hiçbir kanıt yoktur. , Hangi Zhang da Altlantic söyledi.

Bu çeşitli senaryolar ile ilgili sorunlar vardır, tabii ki, ne kadar olası dır ile başlayan. Çin’in güvenlik devleti abd kamu kurumları ve çalıntı şirket sırlarını bol kesmek, ama amerikalılara şantaj için çalıntı veri kullandığı çok az kanıt yoktur, ya da Rus tarzı siyasi müdahale şımartMak. Danışmanlar Avrasya Grubu’nun jeo-teknoloji başkanı Paul Triolo, risklerin yönetilebilir olması gerektiğini ileri sürüyor. TikTok’un oluşturduğu tehdidin Huawei gibi bir şirketten çok daha düşük olduğunu söylüyor. Avustralya, yasağı haklı çıkaracak hiçbir kanıt bulamadığını açıkladı. “Veri gizlilik bu çoğunlukla bir kırmızı ringa balığı olduğunu,” Triolo diyor. “Ulusal güvenlik argümanını yutmuyorum.”

Bir de Trump’ın teknoloji politikasının genel tutarsızlığı var. TikTok, Trump’ın yürütme emrine yanıt olarak yaptığı açıklamada şunları yazdı: “Yönetim gerçeklere hiç önem vermedi, standart hukuki süreçlerden geçmeden anlaşmanın şartlarını dikte etti ve özel şirketler arasındaki müzakerelere dahil etmeye çalıştı.” Trump’ın ekibi içinde, Hazine Bakanı Steve Mnuchin gibi iş dostu isimler, yasağın ABD’nin teknoloji düzenlemelerine olan güveni sarsacağından endişe ediyor. Bunun dışında, Samm Sacks, düşünce kuruluşu New America bir siber güvenlik görevlisi gibi eleştirmenler, ABD yerine Çin teknoloji riskleri yönetmek için kapsamlı bir yaklaşım oluşturmak yerine “whack-a-köstebek” oynuyor savunuyorlar. “Bu, özel bir şirketin devlet tarafından zorla kamulaştırılmasına benzer. Ve ABD’de, bu büyük ve endişe verici bir anlaşma, “diyor.

Belli ki diğer güçler de oyunda. Karşılıklılık için bir arzu, bu kadar çok ABD teknoloji platformları (Microsoft, TikTok taliplerinden biri olmasa da) Çin’de yasaklandı verilen biridir. “Bunun ABD’nin ayrıştırma ile ilgili olduğunu söyleyemezsiniz. Bu, Çin’in ayırmak için verdiği kararlarla uğraşıyorolmamızdır, “diyor TikTok üzerinde çalışan başka bir Kongre yetkilisi. “Sonunda Çin’in 20 yıl önce, yabancı teknolojiyi siyasi sistemini tehdit ettiğini düşündüğü için Büyük Güvenlik Duvarı’nı koyduğu nda yaptığı tartışmayı yapıyoruz. Ancak şimdi Amerika, açık sistemimize doğrudan tehdit oluşturan yabancı teknolojiye yetişiyor.”

Çin’den bakıldığında, TikTok kaderi açıklamak daha basittir: ABD Çin’in yükselişini kontrol altına almak için rakip teknoloji şirketleri hobbling olduğunu. “Çin teknoloji insanlar bu kızgın,” Gang Lu, medya grubu TechNode Şangay merkezli kurucusu diyor. “İnsanlar TikTok’un bir çözüm bulmaya çalıştığını düşünüyor, ama ABD hükümeti bunu istemiyor.” ByteDance kurucusu Zhang kesinlikle denedi. Covid’den önce, daha fazla yönetici tuttu ve şirketin Washington’daki davasını bastırmak için lobicilerle çalıştı. Salgın meydana geldiğinde, seyahati imkansız hale getirirken, ABD’li düzenleyiciler ve siyasilerle görüntülü görüşmelere izin vermek için Pekin’de ABD zamanı üzerinde çalıştı. Ekibi, Çin’in yeni bir ulusal güvenlik yasasını yürürlüğe soktuktan sonra Temmuz ayında Hong Kong’dan çıkma yönündeki hızlı kararıyla, tiktok’un Pekin’in müdahalesinden kaçınma konusunda ciddi olduğuna dair ABD’li milletvekillerine güvence verme girişimi yle, diğer yollarla da hızlı bir şekilde hareket etti. “Bizim yanıt ekipleri 24 saat çalışıyoruz,” Zhang Ağustos ayı başlarında ByteDance personele bir not yazdı.

Haberlerde, TikTok’un taliplerinin uygulamanın ABD ve bir avuç diğer ülkedeki operasyonlarını veya potansiyel olarak tüm uluslararası operasyonlarını devralmak için 30 milyar dolara kadar para harcayabilecekleri öne sürüldü. Anlaşma süreci çalkantılı geçti. Ağustos ayında TikTok, abd hükümetine dava açtığını duyurarak, yasaklama emrinin yasal süreci göz ardı ettiğini iddia etti. Birkaç gün sonra, TikTok CEO’su Kevin Mayer istifa etti. Eylül ayında Çin, TikTok gibi algoritmaları resmi devlet izni olmadan satılamayan öğeler listesine koyan yeni kurallar getirerek, genel bir satışın devam edip etmeyeceği konusunda şüphelere yol açtı. Eylül ayı ortalarında, Microsoft ByteDance’in önerisini reddettiğini ve Oracle’ı önde bırakarak bu anlaşmanın doğasının yayınlandığı sırada belirsizliğini koruduğunu söyledi.

TikTok’un kaderi ne olursa olsun, sonuç ByteDance’in hırsları için bir darbe olacak. Önce ABD ile run-in, Zhang ByteDance için bir halka arz planlıyorlardı, bir rapor değerleme kuzey $100bn. Bu değerleme şimdi azalacak, ve onlarla birlikte Çin’in ilk küresel internet devi bina Zhang hayalleri.

Mike McQuade

TTikTok için yapılan savaşın etkileri artık ByteDance’in ötesine, Çin’e bağlı diğer teknoloji şirketlerine kadar uzanıyor. WeChat, Trump’ın yürütme emrinin ardından ilk kayıp oldu. Tencent’in uygulamasıÇin’de çevrimiçi iletişimhakim göz önüne alındığında, potansiyel uygulama üzerinde bazı işlevleri kullanarak Çin’de ABD şirketleri durdurabilir. Google ve Apple, ABD ve Çin teknoloji ekosistemleri arasındadaha fazla kama sürüş, indirme kısıtlamak zorunda kalabilirsiniz. Alibaba ve Tencent’in bulut bilgi işlem kollarından drone üreticisi DJI ve akıllı telefon üreticisi Xiaomi’ye kadar Çin’le bağlantısı olan şirketlere yönelik daha fazla kısıtlamaya karşı çok az kişi bahis yapacaktı.

Diğer ülkeler henüz TikTok karşı hareket Amerika’nın kurşun takip etmek, henüz Huawei ile, İngiltere’nin seviyor yavaş yavaş Washington’un bakış açısına yuvarlak geldi. Çinli teknik oyunculara karşı daha fazla uluslararası kısıtlamalar kolayca takip edebilir. Çok da Çin’in davranışına bağlıdır, örneğin apple veya Intel gibi büyük Çin operasyonları ile ABD şirketleri hedefleyerek yanıt olup olmadığını. Çin dış politikası da önemli. ABD’nin TikTok’a karşı yürüttüğü kampanya, Hindistan ve Hong Kong’daki bir dizi iddialı Çin eyleminin ardından daha net bir şekilde gündeme geldi. Zhang gibi girişimciler kendilerini savaş yolundaki Bir Trump yönetimi ile dış politikaları kendi ulusal teknoloji şampiyonlarına olan güveni büyük ölçüde baltalayan bir Çin hükümeti arasında sıkışıp kalmış buluyorlar.

Yüzeyde, her şey Amerikan büyük teknolojisi için daha iyi görünebilir. Facebook şimdi bir daha az büyük rakip karşı karşıya gelebilir. Ağustos ayında, kurucusu Mark Zuckerberg TikTok ile rekabet etmek için Instagram Reels başlattı, genellikle kötü değerlendirmeleri. Duke Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Politikası Merkezi direktörü ve Facebook’ta eski bir politika direktörü olan Matt Perault, “TikTok’un yasaklanması, en azından kısa vadede iş dünyası için iyi bir şeydir.” diyor. “Ama gelecekte daha tutarsız ve keyfi düzenleme ile uğraşmak zorunda kalacak ABD teknoloji şirketleri için rahatsız edici bir emsal olduğunu düşünüyorum.” Trump’ın eylemleri Çinli teknoloji şirketlerinin ABD pazarına girmesini kesinlikle zorlaştıracak. Ancak Abd’li şirketlerin de yurtdışında büyümesini zorlaştıracak gibi, Hindistan gibi diğer ülkeler, Trump’ın uyguladığı geniş ulusal güvenlik kurallarını kopyalamaya ve kendi ulusal şampiyonlarını korumaya başladılar.

Trump’ın haçlı seferinin TikTok gibi uygulamalarla da bitme ihtimali de yok. Marco Rubio, “Tüketici uygulamalarının ötesinde, dünyanın Çin’in gelişen kitle gözetim cihazları ve Askeri-Sivil Füzyon stratejisine entegre edilmiş şirketlere ve teknolojilere karşı dikkatli olması gerekiyor” diyor. BeiDou gibi ağlar, Çin’in GPS eşdeğeri, bir tehdit, o Çin teknolojisini kullanan ülkeler üzerinde “siyasi ve ekonomik kaldıraç” Pekin sağlayan öneriyor. Biyoteknoloji ve AI gibi alanlarda Çin’in yatırım başka bir poz. Rubio, “Çinliler, Komünist Parti’nin yurtiçinde ve yurtdışındaki hakimiyetini sağlamak için gelişmekte olan teknolojileri kullanmak için teknoloji ekosistemlerini yeniden düzenliyorlar.” diyor.

Tüm bu noktalar, Çinli ve ABD’li girişimciler arasında on yıllardır kurulan bağlantıların hızla parçalanmasına işaret ediyor, özellikle Silikon Vadisi’nde “Burada büyük bir Çin ağı var, öğrenciler, mühendisler, çalışmaya gelen insanlar,” diyor, Çin doğumlu kurucusu RoboTerra, Hem Kaliforniya hem de Çin’de faaliyet gösteren bir eğitim robotik şirketi. “Hepimiz Silikon Vadisi’nin avantajlarını görmek, ama Çin’den diğerleri şimdi gelecekte gelmek mümkün olacak?” Endişesi başkaları tarafından da paylaşılır. Silikon Vadisi’nde yaşayan çinli bir teknoloji yatırımcısı, “Çin’de 20 yıldır görmediğim lise arkadaşlarım var. “İnsanlar bana soruyorlar: ‘Eve gelecek misin? Güvende misin? Evdeki insanlar artık Amerikalıların Çin’i düşman olarak gördüğünü düşünüyor.”

Biden başkanlığının rotasını değiştirmesini umanlar da büyük olasılıkla hayal kırıklığına uğrayacak. New America’dan Sack, “Bence Biden daha hedefli bir yaklaşım benimsemiş ve daha az iradeli bir yaklaşım la tüm Çinli teknoloji şirketlerini hedef alıyor” diyor. Ama Biden Çin’e sert gelecek. Yolları değiştirmek istese bile, Trump’ın ekibinin, bazıları tarafından Çin’in telekom ağları ve denizaltı internet kabloları gibi teknoloji altyapısından Çinli şirketleri engellemeyi amaçlayan Çin’in kendi Büyük Güvenlik Duvarı’na kıyasla yeni ve aceleyle bir araya getirilmiş “Temiz Ağ” programı da dahil olmak üzere potansiyel halefleri bağlamak için aylarca yeni Çin karşıtı politikalar uygulamaya harcadığı düşünülürse, ellerini bağlı bulabilir.

On yıldan biraz uzun bir süre önce, zamanın ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ABD’yi “İnternet özgürlüğü” gündemine adayan bir konuşma yaptı. Perault’ a göre, somutlaştırılatan felsefe, yeni teknolojinin tehditlerini gördü, ancak ifade özgürlüğünü desteklemekten sansürü sınırlamaya ve yeniliği teşvik etmeye kadar pek çok fayda yı gördü. Ancak on yıl sonra ve internet çok daha karanlık bir yer gibi görünüyor. TikTok gibi şirketlere karşı sert eylem destekleyenler, çin otoriterkarşı geri iterek bir darbe vurarak, teknolojik özgürlük için bu gündemin gerçek mirasçıları olarak kendilerini görüyorum. Yine de, jeo-politik savaşların derinleşen bir dünyada, internetin bir bütün olarak hem ABD’de hem de başka yerlerde çok daha büyük devlet müdahalesi ile derinden bölüneceğini kabul ediyorlar. Perault, “Teknolojinin nasıl işletilmesi konusunda kısıtlamalara çok daha fazla tolerans olacak.” diyor. Video kliplerinin tüm ciddiyetine göre TikTok’un kaderi teknoloji dünyasının daha karanlık bir ipucunu ortaya çıkıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu