Dünyaİş

Google ve Microsoft çalışanları İngiltere’nin ilk teknoloji sendikasına katılmaya hazırlanıyor

Bir grup işçi, çalışma koşullarından ırksal adaletsizliğe ve iklim krizine kadar çeşitli sorunları çözmek için İngiltere’nin ilk sendika şubesini özel olarak teknoloji sektörüne adadı. İletişim İşçileri Sendikası’nın bir kolu olan United Tech and Allied Workers (UTAW), teknoloji ve dijital işçilerin yanı sıra teknoloji şirketleri tarafından istihdam edilen teknoloji dışı işçileri işe almayı planlıyor.

“Sendika örgütlenmesi ihtiyacı, teknolojide diğer her yerde olduğu kadar akut. İşçiler ping pong masaları, ücretsiz t-shirt ve masa bira balonu ile gördük,” John Chadfield, şubenin kurucu üyelerinden biri diyor. Şubenin ilk iki ay içinde en az yüz üye toplamasını bekliyor. Şube sözcüsü, Google, Microsoft, ASOS, Monzo ve Deliveroo gibi şirketlerin çalışanlarının katılmayı planladığını söyledi.

Teknoloji sektörü İngiltere’de hızla büyüyor ve şu anda ulusal işgücünün yüzde dokuzunu (2,93 milyon iş) temsil ediyor, ancak neredeyse sendikakatılımı yok. Sendikalar tarafından teknoloji sektörüne bazı baskınlar olsa da, çoğunlukla konser ekonomisi ve video oyunları sektörüne odaklanmış, UTAW İngiltere genelinde tüm teknoloji çalışanlarına açık olacak ilk şube olacak.

Bu, teknoloji çalışanları tarafından çok daha sürekli aktivizm in anons edildiği Amerika Birleşik Devletleri’nin aksinedir. Son birkaç ay içinde Facebook’un ABD çalışanları, şirketin Başkan Donald Trump’ın ırkçı şiddeti savunanyorumlarını ılımlı bir şekilde protesto etmek için bir yürüyüş düzenlediler, Amazon depoları ise yürüyüş ve protestolarladelik deşik edildi.

Chadfield, İngiliz teknoloji çalışanlarının örgütlenmesinin daha yavaş olmasının nedenlerinden birinin Londra’nın karar verme nin çoğunun gerçekleştiği Silikon Vadisi’nden sonra olması olduğunu söylüyor. “Londra, New York ya da Boston gibi bir uydu şehridir. Bu şehirlerle Silikon Vadisi’nden daha fazla ortak noktamız var.” diyor.

Sendikalleşmeye yönelik zorluklar sadece teknoloji sektörüne özgü değildir. İngiltere’de sendika üyeliği, genç işçilerin sendika hareketinden uzak durmasıyla azalıyor. İngiltere’deki sendika üyelerinin yüzde 40’Tan fazlası 50 yaş ve üzerinde. Ama Chadfield UTAW bu eğilim buck olabileceğini düşünüyor. “Ne zaman sendika işleri yapsam, 20’li yaşların sonunda bile hep en küçüğüm. Şimdi 35 ve UTAW toplantılarında ben en eski duyuyorum. Beni mutlu eden de bu.” diyor.

Potansiyel UTAW üyelerinin çoğu giderek daha tehlikeli bir ortamda haklarının ve işlerinin korunması umudu tarafından ilgi lenmektedir – son zamanlarda Monzo Londra ofisinde 120 işçi işten. Diğerleri bunu daha geniş siyasi meseleler etrafında organize olmak ve Deliveroo kuryeleri veya ofis temizleyicileri gibi teknoloji şirketlerindeki daha savunmasız işçileri desteklemek için bir fırsat olarak görüyor.

UTAW’ın doğuşu iki yıl önce, Londra ofisindeki işçilerin cinsel taciz, ayrımcılık ve sistemik ırkçılığa son verme talebiyle küresel kampanyaya katıldığı Google’ın çıkışlarıylabaşladı. Bu, İngiliz geliştiricilerin katıldığı ilk çıkışlardan biriydi ve bir grup işçinin teknoloji işçisi aktivistlerin gayri resmi bir gruplaşması olan Tech Workers Coalition’un (TWC) Londra şubesini başlatmasından kısa bir süre sonra.

Chadfield, TWC toplantılarına gelen insanların çoğunun sendika hareketinde önceden deneyimi olmadığını söylüyor. “Toplantılar yaparken her toplantıda 20-25 yeni kişi alıyorduk. Sadece kendi topluluk grupları aracılığıyla gelirlerdi. Onlar bu Javascript forumda bahsedilen gördüm söylüyorlar, Boykot Github veya teknoloji bazı kolektif eylem. Bizi mesleki toplumlarından öğreniyorlardı.” diyor.

Ash *, 28, bir yazılım geliştiricisi başlatıldığında sendikaya kaydolmak için planlama, ilk küresel iklim grevgibi çevre gruplarına katılımı yoluyla TWC duydum. “Bu teknoloji bir iklim etkisi ve aynı zamanda bir iklim etkisi olan birçok şey teknoloji ye dayanıyor olduğu gerçeğiaşağı kaynar,” diyorlar. “Teknoloji çalışanları olarak benzersiz bir konumdayız. Çok fazla kozumuz ve suç ortaklığımız var. Çoğu zaman protesto ettiğimiz sistemlere oldukça yakınız.”

Kasım ayında TWC Google’ın Londra genel merkezinde iki temizleyiciler ve sendika aktivistleri almak için bir sendika kampanyası destekledi iddia edilen haksız süspansiyon içingeri . TWC üyeleri CAIWUkatıldı , temizlikçiler sendikası, Google ofisleri dışında grevler ve temizleyiciler destek tweeting başladı, bir hafta sonra, bunlardan biri iade edildi. UTAW’nin geçici başkanı Kara Stubbs, “Temizlikçilerle Google’da işlerin nasıl sonuçlandığını görmek, teknoloji çalışanları arasındaki dayanışmanın nasıl sonuç getirebileceğinin büyük bir farkına vardı,” diyor.

Coronavirus salgını ve tetikleyecek recession ek bir aciliyet getirdi. “2008 mali krizinde gördüğümüz şey, ekonominin yeniden düzenlenmesi için teknoloji rotası nda önemli bir boyuta geldi. Konser infilak etti. Kuralları ve iş gücü uygulamalarını aşmaya çalışan bu şirketleri görüyorsunuz. Bunun büyük yankıları var.” diyor.

Ama sonuçları şimdi bile son durgunluk daha geniş olabilir. Şirketler, Covid-19 krizini kamu sektöründeki özel sektörün rolünü artırmanın bir yolu olarak gördüklerini açık bir şekilde ya da özel iletişimlerinde açıkça belirtmiştir. NHS test ve izleme sisteminin başarısız roll-out sorumlu dış kaynak firması Serco CEO’su bir sızdırılmış e-posta, bu planın çimento yardımcı olacağını iddia “kamu sektörü tedarik zincirinde özel sektör şirketlerinin konumu”. Bu arada Microsoft CEO’su Satya Nadella, salgının “iş dünyası ve hükümet arasında eşi görülmemiş bir ittifak” çağrısında bulunmasını savundu.

Halihazırda ABD borsasında en çok sermayeye bürünen beş şirket teknoloji şirketleri ve salgın sırasında Amazon kârını ikikatına çıkarmayı başardı. Dört büyük teknoloji şirketleri sonra gün – Amazon, Apple, Facebook ve Google – nasıl güçlerini konsolide içine bir ABD kongre işitme katıldı, bu şirketlerin üç tampon kar açıkladı.

Stubbs, “Bir teknoloji şirketindeyseniz ve bir sorununuz varsa, bu ne olursa olsun, ya şirketin gidişatı konusunda anlaşamaz ya da işvereninizle bir anlaşmazlığınız varsa, şu anda tek başvurunuz şirketten ayrılıp başka bir sorun bulmaktır.” diyor. “Şu anda uygulanabilir, ama gerçekten hayatınızı yaşamak için bir yol değildir. Asıl görmek istediğim şey, işçilerin savaşmaya devam etmek yerine seslerini duyurmak.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu