DünyaSeyahatTeknoloji

Fiat Yeni 500 incelemesi: akıllı fiyatlandırma tüm kentsel EVs için bir rakip yapar

Fiat

Fiat 500 olağanüstü bir başarı olmuştur. Şimdi 13 yaşında, dünya çapında iki milyondan fazla araba sattı. O zaman yepyeni bir halefle karşı karşıya olman küçük bir mesele değil. Yaratıcı Yeni adlı 500 Fiat’ın dinky fashionista saf elektrik gücü getiriyor, bir 42kWh pil ve 117bhp elektrik motoru sayesinde bu güçler ön tekerlekler.

Altında yeni bir EV özel platformdur. PsA ile (hala devam eden) birleşme teyit edilmeden önce Fiat tarafından geliştirilen, ve su soğutmalı evler ölçeklenebilir bir platformdur, Döşeme boyunca Samsung lityum-iyon piller – 500 durumda, arka koltuklar altında hücre konsantrasyonu ile şasi nin arkasına doğru biraz.

Yeni temeller mevcut 500 ile karşılaştırıldığında biraz büyüdü, Hangi Yeni 500 yanında satılmaya devam edecek, öngörülebilir gelecek için elektrikli versiyonu için bir benzin alternatif sunan.

Eklenti sonra ne iseniz, genişlik ve uzunluk bazı 6cm daha büyük bir 500 elde ediyoruz, ve aynı zamanda 22mm daha uzun dingil mesafesi kazanmıştır. ICE 500 (biz Eski 500 arama kaçınacağız) küçük araba standartlarına göre bile, commodious uzak olduğundan bu, içinde daha fazla oda sonuçlandı.

199 mil lik resmi WLTP menzili ve 85kW maksimum hızlı şarj hızı göz önüne alındığında, Yeni 500’de uzun bir yolculuğa çıkmak isteyebilirsiniz. Eğer 100kW veya daha fazla bir CCS ultra hızlı şarj istasyonu veya yaklaşık 30 mil aralığı beş dakika içinde eklendi bulabilirsiniz eğer yaklaşık 35 dakika içinde bir te yüzde 80 kontör ile sonuçlanır.

Şu anda, İngiltere otoyollarında en hızlı şarj istasyonları 50kW, yaklaşık bir saat içinde aynı yüzde 80 kontör yapacak, bir 7kW ev wallbox tam olarak yaklaşık altı saat içinde Yeni 500 şarj edecek iken. ‘Uzaktan Kumandam’ uygulaması, şarj ve gezinme rotanızı telefonunuzdan kontrol etmenizi de sağlar.

Biz hala bir EV uzun bir trek öncesinde şarj durur planı öneririz, ama Fiat honda e ve Mini Electric gibi baş rakipleri daha yararlı daha fazla aralık sunan sürücülerin bir sürü tek araba olarak Fiat New 500 ile yaşayabilir iyi bir şans var.

Fiat

2021 içine birkaç ay daha bekleyin ve Yeni 500 daha düşük spec sürümleri gelmeye başlayacak, potansiyel olarak £ 22.000 gibi düşük fiyatları getirerek – Bu daha küçük bir pil için olabilir rağmen, fiat yöneticilerin bilerek gülümsüyor biz önerilen gibi gitmek için bir şey olsaydı düşük menzilli versiyonu biz “Ekim ayına kadar bekleyin” küçük pil çeşitleri hakkında sorulduğunda.

Bu VW e-Up her şeyi ile çekişme içine koyar! ve co, aracılığıyla lüks-ama-pahalı Mini ve Honda zaten bahsedilen. Ve Fiat’ın bu spektrumun her iki ucundan da satışları temizleme şansı yüksek.

Başlangıç olarak, Yeni 500 açık evrimsel, ama aynı zamanda belirgin farklıdır. Bu tam LED farlar iki mezhep clamshell kaput en çarpıcı yeni özelliği vardır, ama ikonik geri hark ‘torpido’ yan göstergeleri de dahil olmak üzere düzgün dokunuşlar bol vardır 1957 Fiat 500. Havalandırmasız ızgara da arka motorlu orijinal tasarım kökleri vardır.

İç retro özellikleri bol vardır, çok, yuvarlak çizgi mimarisinden ön koltuklar arasında merkezi bir cubby için Fiat’ın tasarım başkan yardımcısı Klaus Busse, diyor “daha romantik bir his verir ve neredeyse tezgah gibi hissettiriyor”. Bu retro detayları, geri dönüştürülmüş okyanus atık plastikten yapılmış buton kapı bültenleri ve döşeme gibi süper modern dokunuşlarla yumuşatılır. Tüm 500 yetişkin ama hala neşeli ve karakterli hissettirmek için birleştirir.

Prototip otomobilimizin dokunmatik ekranı iyi çalıştı ve telaşlı menü düzenleri ele olduğu sürece ekran yanıt verme için iyi işaret ediyor. Kullandığımız sistemler bitmiş makale değildi, bu yüzden resmi bir karar vermekten kaçınacağız – ama bu sistemin eski 500’lerin çift kanatlı uçağı nın Milenyum Şahini olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Yeni 500 sürücülerin inyolu da yenilendi. 117bhp çok gibi ses olmasa da, tork 220Nm eğlenceli verir, zippy pick-up hattı, ve sorunsuz ebb ve ivme akışı tek oranlı elektrikli sürücü ile olsun sadece Yeni 500 gibi wieldy şehir otomobili için idealdir.

Fiat

Ve o da wieldy olduğunu; hafif direksiyon ve 9.6m bir dönüm daire arsız u-döner yürütmek veya kendini beğenmiş kolaylığı ile garip otoparklar gezinmek anlamına gelir, Cabrio korkunç arka görünürlük rağmen (bebek arabası tarzı başlık tüm yol aşağı kaydırılır varsa kelimenin tam anlamıyla var olmayan) kapalı koyarak dar dörtte olabilir. La Prima modellerinin elde ettiği 360 derecelik park kamerası en azından görünürlük konusunda yardımcı olmak için bir yol gidiyor.

Yeni 500 sürücülerinin yollarıyla ilgili en önemli sorunumuz sürüş konforudur. Sönümleme şehirdeki en kötü tümseklerin en kötüsünü yumuşatsa da, yolda kaba yüzeyler ve yüksek frekanslı kırışıklıklar üzerinde bir sürü gevezelik elde emlersiniz ve kısa dingil mesafesi büyük çukurlar ve benzerleri üzerinden zıplayıp çarpar. Bir anlaşma kırıcı olması olası değildir, ve bizim cabrio’s 17-inç jantlar kesinlikle yardımcı olmayacaktır – daha küçük 16- ve daha ucuz modellerde gelecek 15-inç jantlar büyük olasılıkla daha rahatlatıcı hakkında şehir ulaşım için yapacaktır.

İki fren regen modunu da kontrol eden üç tahrik modu sunulmaktadır. Normal ancak fark edilir ve Yeni 500 gaz oldukça serbestçe kayma sağlar çok hafif bir rejeneratif fren ayarı sunuyor. Aralık modu ve nefis adlı Sherpa modu hem tek pedallı sürüş teslim, hangi – Nissan Leaf ve Honda e gibi – şehir etrafında fren pedalı ihtiyacını ortadan kaldırmak için tasarlanmış bir ayardır. Bu kadar yüzde 30 oranında potansiyel aralığı ve verimliliği artırmak için söylenir, Fiat aşırı durumlarda sherpa modunda 500 mil (hava-con, güç ve en yüksek hız tüm sınırlı olduğunda) 290 mil alabilirsiniz hesaplama ile.

Arabamız çoğunlukla hızlı akan şehir trafiğini ele alan bir güzergah üzerinde yaklaşık 170 mil maksimum menzili okuyordu, bu yüzden Sherpa’da bile çekicinin arkasında önemli bir kısmını yapmazsanız bu tür bir menzilelde etmek için mücadele edeceğiz. Buna rağmen, 500 tek pedallı sürücü modu yargılamak oldukça kolaydır, ve rahat boğaz tek başına yapışkan şehir trafiği müzakere edebilirsiniz.

Genel olarak, Yeni Fiat 500 ulaşım kadar ulusal hazine olarak bir araba akıllı bir evrim – tartışmasız Kadar İngiltere’de İtalya’da olduğu gibi, biz büyük gözlü 500 seviyorum verilen.

Tabii, arka koltuklar oldukça sıkışık olduğundan, arka yolcu (hatta çocuklar) çok düzenli olarak taşıyanlar ile iyilik kazanmak olası değildir. Önyükleme alanı (cabrio, özellikle) çok sınırlayıcı, çok, standart Tip 2 ve üç iğneli iç şarj kabloları biri veya diğer için zemin altı alanı olsa bile – orada her ikisini de almazsınız.

Ancak, sunulan ürün yelpazesi ve ekipman göz önüne alındığında, Yeni 500 hala rakipleri bağlamında iyi bir değer temsil, özellikle bu ucuz türevleri hayata. Bu sınıfsız itiraz kaybetmeden modern ve teknoloji meraklısı yapılmış bir klasik. Ve eğer bu satmazsa, ne olacağını merak etmek zorunda kalırız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu