DünyaTeknoloji

Audi A8 TFSI e en iyi lüks hibrid henüz mi?

Bu yıl piyasaya sürülecek bu kadar çok yeni tam elektrikli otomobil ile, tüm melez unutmak çok kolaydır. Ama İngiltere’de şarj teknoloji ile hala ne yazık ki yetersiz, melezler için durum hala çok güçlü. Haziran ayında, kilitleme tam akışları bile, plug-in hibrid satışları İngiltere’de yıllık yüzde 117 arttı.

Bu gün bir üretici yeni bir araba hibrid versiyonu başlatmak değil garip, ve bu çok iyi bir şey. Ama bu en iyi melez için rekabet şiddetli olduğu anlamına gelir, hafif söylemek gerekirse. Ancak, yeni bir rakip var – Audi A8 TFSI e.

Audi faturaları onun A8 TFSI e hibrid olarak “yarı yakıt, yarı elektrikli, tam lüks” – ve, nadiren böyle bir araba-dünya jargon için, bu çok gerçeği var. A8 L TFSI e süper lüks versiyonu için – L uzun dingil mesafesi anlamına gelir, veya limuzin – ve açıkça onlar etrafında wafted olabilir bir kesme kenarı lüks limuzin arayanlar hedefleniyor.

Melez olmak, bir elektrik sadece aralığı ile 28.6 mil, A8’s 126bhp elektrik motoru 335bhp 3.0 litrelik turbo V6 benzinli motor ile evlenir. Bu 0-62mph sadece 4.9 saniye sürer anlamına gelir, boyutuna rağmen, kadar elektronik sınırlı 155mph.

Audi

Etkileyici, sadece pil gücü 84mph kadar hızını artırmak için izin verecek – 3-pin fiş yaklaşık altı buçuk saat içinde şarj edecek, ya da iki buçuk saat 7kW ev wallbox kullanarak. Sürüş sırasında iyileşme teknolojisi A8 kıyı dan 25kW ve frenler 80kW yeniden yardımcı olur. Bu, sürüş sırasında günlük frenlemenizin yüzde 90’ı için yeterlidir, bu nedenle fren pedalının iç karartılması yeni bir deneyim olabilir.

Ve işte bu melezi özel yapan şeye geliyoruz. Bu hoş verimli olduğunu sadece değil, 108.6mpg olsun görünce, ama sürüş deneyimi üst çekmece. Sadece nadiren fren olacak, araba daha düzgün sürüş size okul olacak, gaz pedalı daha düşük bir hız sınırına yaklaşırken ayağınızı hafif bir yumru verir bir sistem aracılığıyla, asansör ve sırayla pil şarj teşvik.

Ve eğer benzinli motoru tamamen uyandırmaktan kaçınmak istiyorsanız, gaz pedalındaki yapay bir durak var. Bu da size geçiş noktasına ne zaman bastığınızı söylüyor ve saf EV modunda kalmayı kolaylaştırıyor. Satnav verilerine kilitlenirken, A8’in yaklaşan virajlar ve kavşaklar için de otomatik olarak yavaşladığını göreceksiniz.

Her zamanki sürüş yardım araçları da vardır, en formu pil almak için yolculuk planlama da dahil olmak üzere, ama belki de en iyi izlenim nasıl A8 TFSI e güç seçenekleri arasında geçişleri tarafından bırakılır. Bu, başarısız olmadan, sorunsuz. Bir melezde karşılaştığımız en iyi şey aslında.

Audi

İçinde, A8 o kadar sessiz dir ki, zaman zaman ne kadar hızlı gittiğini anlamak zordur. Arkadaki yolcular, tek tek koltuğa monte edilmiş tabletlerde film izlerken ve uygun şekilde yarı recumbent pozisyonlarına yaslanırken fark etmeyecektir. Sürücü teknoloji eşit derecede etkileyici, Audi’nin multi-medya arayüz sistemi kaygan ve duyarlı olmak makyaj iki büyük ekranlar ile.

Yine de dezavantajları da var. A8 60 TFSI e büyük bir araba – ve hissediyor. Bu dar şehir sokaklarında aşağı sürücü ya da beton bir süpermarket çok katlı rüzgar, standart bir park koyuna sıkmak şöyle dursun – arka uç ayak iyi bir çift dışarı sopa gibi, bu olmayacak. Ve kapılarınız da uzun süre dayamayacak çünkü her iki taraftada da alışveriş yapanların kapılarından çalınırlar.

Bu boyut ve ağırlık nedeniyle, bir ‘ruhlu’ bir şekilde sürüş diğer arabalarda olduğu gibi hoş olmayacak, ama A8 ya dört tekerlekten çekiş sistemi sayesinde kontrol kaybedecek gibi hissediyor asla. Ama bu A8 60 TFSI e hibrid için ne değildir. Bu seyir için, ve bazı önemli bir tarzda bunu yapmak için, çok. Bu sakince götürmek isteyeceksiniz lüks bir melez, ve her dakikasi seveceksiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu